Orienteering Australia

2019 State MTBO Plaque

Print

Final standings after 4 events.

State MTBO Teams Competition - https://orienteering.asn.au/index.php/national-mtbo-series/

M14

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Anakin Trotter Newcastle Orienteering Club 9 9 9 27

W14

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Kyla Moore Peninsula and Plains, NZL 9 9 9 27

M20

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Will Whittington Australopers 9 9 9 9 36
2 Geordie Dickson Eureka Orienteers 7 7

W20

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Rhiannon Prentice Newcastle Orienteering Club 9 9 9 9 36

M21

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 9 9 5 7 30
2 Alex Randall Orienteering Victoria 9 4 9 5 27
3 Fedor Iskhakov Red Roos 5 5 7 4 21
4 Tim Doman Newcastle Orienteering Club 0 0 4 9 13
5 James Robertson Bendigo Orienteers 7 3 1 11
6 Luke Haines Bayside Kangaroos Orienteers 4 2 2 2 10
7 Joel Young Multi Terrain Bike Orienteers 3 3 3 9
8 Scott Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 0 1 1 0 2
8 Jack Allison Eureka Orienteers 2 0 0 0 2
10 Harrison Waugh Onkaparinga Hills Orienteering Club 1 0 0 0 1

W21

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Marina Iskhakova Red Roos 9 9 9 9 36
2 Kate Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 7 7 5 5 24
3 Natasha Thackray Orienteering WA 5 5 4 2 16
4 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 7 7 14
5 Thorlene Egerton Orienteering Victoria 4 2 4 10
6 Jayne Sales Melbourne Forest Racers 3 3 3 9

M40

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Michael Ridley-Smith Garingal Orienteers 9 9 9 27
2 Shane Trotter Newcastle Orienteering Club 7 7 5 19
3 Anthony Jones Bayside Kangaroos Orienteers 5 5 7 17
4 Ori Gudes Uringa Orienteers 7 5 4 16
5 Dion Keech Melbourne Forest Racers 9 9
6 Andy Black Dandenong Ranges Orienteering Club 4 4
6 Fabrizio Andreoni Albury-Wodonga Orienteering Club 4 4

W40

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 9 9 9 9 36
2 Aurelia Strozik Newcastle Orienteering Club 5 7 7 7 26
3 Melissa Biviano Bayside Kangaroos Orienteers 7 5 5 5 22
4 Karen Simmons Eureka Orienteers 4 4 4 12

M50

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Hamish Mackie Big Foot Orienteers 9 9 9 27
2 Greg Barbour Big Foot Orienteers 7 3 7 2 19
3 Craig Steffens Multi Terrain Bike Orienteers 7 4 7 18
4 Duncan Sullivan LOST 4 4 0 4 12
4 Ed Steenbergen Central Highlands Orienteering Club 2 2 5 3 12
6 Andrew Power Newcastle Orienteering Club 3 5 2 1 11
7 Stephen Hanlon Central Highlands Orienteering Club 0 9 0 9
8 Kenneth McLean Esk Valley 0 0 3 5 8
9 Jim Russell Bendigo Orienteers 5 0 5
10 John Skilton Multi Terrain Bike Orienteers 0 1 0 0 1
10 Steven Law Bayside Kangaroos Orienteers 0 1 0 1
10 Ben Coetzer Wullundigong Orienteers of the West 1 0 0 0 1

W50

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 9 7 9 9 34
2 Tamsin Barnes Range Runners Orienteering Club 7 9 7 7 30
3 Debbie McKay Kulgun 225 Orienteers 5 3 4 5 17
4 Monica Dickson Eureka Orienteers 3 4 5 4 16
5 Amanda Mackie Big Foot Orienteers 4 5 3 12
6 Janelle Schafer Sunshine Orienteers Club 2 2 3 2 9
7 Elizabeth Hughes Onkaparinga Hills Orienteering Club 1 1 2 1 5

M60

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Eoin Rothery Big Foot Orienteers 9 7 9 25
2 Robert Vincent Newcastle Orienteering Club 7 4 5 4 20
3 Robert Prentice Newcastle Orienteering Club 5 9 0 5 19
4 Darryl Smith Australopers 4 3 9 2 18
5 Richard Robinson Sunshine Orienteers Club 3 7 3 0 13
6 Malcolm Roberts Newcastle Orienteering Club 5 4 0 9
7 Peter Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 1 7 8
8 Bruce Meder Bush n Beach Orienteering Club 2 2 0 1 5
9 John Allison Nillumbik Emus Orienteering Club 0 0 3 3
10 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 0 2 0 2
11 Rudi Landsiedel Newcastle Orienteering Club 1 0 0 0 1
11 Geoff Todkill Newcastle Orienteering Club 1 0 0 1

W60

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Anthea Williams Tjuringa Orienteers 9 7 7 9 32
2 Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers 9 9 7 25
3 Andrea Harris Paradise Lost Orienteers 7 5 0 4 16
4 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 5 4 4 2 15
5 Norah Skilton Multi Terrain Bike Orienteers 3 1 5 9
6 Alison Radford Bendigo Orienteers 5 0 5
6 Prue Dobbin Bayside Kangaroos Orienteers 2 3 0 5
8 Carolyn Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 2 1 3
8 Helen Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 0 3 3
10 Leanne Sanderson Bayside Kangaroos Orienteers 1 1

M70

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Rick Armstrong Albury-Wodonga Orienteering Club 9 7 7 23
2 Leigh Privett Albury-Wodonga Orienteering Club 7 9 5 21
3 Ralph Koch Yarra Valley Orienteering Club 9 4 1 4 18
4 Peter Searle Bendigo Orienteers 5 2 4 2 13
5 Reid Moran Toohey Forest Orienteers 7 0 5 0 12
5 Peter Hill Nillumbik Emus Orienteering Club 3 9 12
7 David Tilbrook Onkaparinga Hills Orienteering Club 4 1 0 1 6
8 Robert Lewin Newcastle Orienteering Club 5 0 0 5
8 Tony Radford Bendigo Orienteers 2 3 5
10 Andrew Campbell Albury-Wodonga Orienteering Club 3 0 3

W70

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 9 9 9 9 36
2 Dale Ann Gordon Eureka Orienteers 7 7 7 7 28

W80

Pl Name Club
25/10
26/10
26/10
27/10
Total
1 Helen Alexander Bayside Kangaroos Orienteers 9 9 9 9 36

Events

Date Name Organiser Discipline
25/10/2019 Australian MTBO Champs - Mass Start Bayside Kangaroos Orienteers middle
26/10/2019 Australian MTBO Champs - Sprint Distance Bayside Kangaroos Orienteers sprint
26/10/2019 Australian MTBO Champs - Middle Distance Bayside Kangaroos Orienteers, Yarra Valley Orienteering Club middle
27/10/2019 Australian MTBO Champs - Long Distance Eureka Orienteers long