Orienteering Australia

Vic Autumn-Spring Series 2021

Print

Standings after 5 of 8 events.

1 W

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Aislinn Prendergast Eureka Orienteers 40 5 45
2 Kathryn Preston VIC Victoria 39 39
3 Asha Steer VIC Victoria 38 38
4 Clare Brownridge VIC Victoria 37 37

1 M

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Callum White Yarra Valley Orienteering Club 40 40 38 118
2 Ted van Geldermalsen Yarra Valley Orienteering Club 38 40 32 110
3 Simon Rouse Dandenong Ranges Orienteering Club 34 34 39 107
4 Bruce Arthur Melbourne Forest Racers 37 33 37 107
5 Jensen Key VIC Victoria 40 40 80
6 Patrick Jaffe VIC Victoria 40 39 79
7 Aston Key VIC Victoria 38 40 78
8 Brodie Nankervis VIC Victoria 39 38 77
9 Richard Goonan Central Highlands Orienteering Club 36 40 76
10 Geoff Lawford Eureka Orienteers 40 33 73
11 Todd Neve Casuals VIC 33 37 70
12 Fredrik Johansson Melbourne Forest Racers 35 35 70
13 David Brownridge VIC Victoria 32 35 67
14 Toby Cooper Bayside Kangaroos Orienteers 5 36 41
15 Brody McCarthy VIC Victoria 39 39
15 Mason Arthur VIC Victoria 39 39
15 David Rowlands Bayside Kangaroos Orienteers 39 39
18 Blair Trewin Yarra Valley Orienteering Club 5 34 39
19 Mitch Bodycoat Casuals VIC 37 37
20 Gary Buchan Eureka Orienteers 36 36
20 Warren Key Melbourne Forest Racers 36 36
22 Peter Hobbs VIC Victoria 31 5 36
23 Warwick Williams Eureka Orienteers 31 31
24 Andrew Rowan Bayside Kangaroos Orienteers 30 30
25 Jim Russell Bendigo Orienteers 5 5 10
26 Ian Davies Dandenong Ranges Orienteering Club 5 5
26 Alan Küffer Yarra Valley Orienteering Club 5 5
26 Michael Loughnan VIC Victoria 5 5
26 Conan Prendergast Orienteering Victoria 5 5
26 Ben Goonan Bendigo Orienteers 5 5

2 W

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Moira Küffer Yarra Valley Orienteering Club 38 40 40 38 156
2 Sophie Taverna Central Highlands Orienteering Club 39 39 38 37 153
3 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 40 38 39 35 152
4 Victoria Greenhan Nillumbik Emus Orienteering Club 5 36 34 33 108
5 Milla Key Melbourne Forest Racers 40 40 5 85
6 Helen Walpole Dandenong Ranges Orienteering Club 5 37 36 78
7 Clare Brownridge Bendigo Orienteers 37 40 77
8 Liliia Glushchenko Bayside Kangaroos Orienteers 39 36 75
9 Jayne Sales Melbourne Forest Racers 35 34 69
10 Jenny Bourne Eureka Orienteers 5 39 44
11 Asha Steer VIC Victoria 40 40
12 Kathryn Preston VIC Victoria 39 39
12 Melissa Gangemi Yarra Valley Orienteering Club 39 39
14 Aislinn Prendergast VIC Victoria 38 38
15 Julie Flynn Bendigo Orienteers 37 37
15 Sue Key Melbourne Forest Racers 37 37
17 Jacqui Knee Bendigo Orienteers 5 5
17 Nicola Dalheim Melbourne Forest Racers 5 5
17 Amber Louw Dandenong Ranges Orienteering Club 5 5
17 Josie Yeatman Nillumbik Emus Orienteering Club 5 5
17 Sally Barlow VIC Victoria 5 5

2 M

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 40 35 39 40 154
2 Cormac McCarthy Yarra Valley Orienteering Club 36 32 36 38 142
3 Mark Baxter Nillumbik Emus Orienteering Club 35 33 34 28 130
4 Geoff Armstrong Nillumbik Emus Orienteering Club 31 26 28 37 122
5 Dion Keech Melbourne Forest Racers 39 37 38 114
6 Bruce Paterson Victorian ARDF Group 37 34 33 104
7 Stuart McWilliam Dandenong Ranges Orienteering Club 28 24 20 32 104
8 Don Cherry Bendigo Orienteers 30 32 36 98
9 David Jaffe Melbourne Forest Racers 32 5 25 26 88
10 Stephen Dunbar Bayside Kangaroos Orienteers 37 39 76
11 Daniel Stott Yarra Valley Orienteering Club 38 38 76
12 Stephen Collins Bayside Kangaroos Orienteers 26 22 27 75
13 Lincoln Paterson Yarra Valley Orienteering Club 5 21 17 24 67
14 John Carberry Nillumbik Emus Orienteering Club 30 34 64
15 Ian Davies Dandenong Ranges Orienteering Club 28 35 63
16 Peter Lada Yarra Valley Orienteering Club 24 20 18 62
17 Roch Prendergast Eureka Orienteers 34 26 60
18 Martin Kozma Bayside Kangaroos Orienteers 27 30 57
19 Tony Radford Bendigo Orienteers 27 29 56
20 David Knight Bayside Kangaroos Orienteers 22 31 53
21 Chris Godfred-Spenning Bayside Kangaroos Orienteers 25 21 46
22 Warren Key Melbourne Forest Racers 40 5 45
23 Mason Arthur Melbourne Forest Racers 40 40
24 Fredrik Johansson Melbourne Forest Racers 39 39
25 Blair Trewin Yarra Valley Orienteering Club 36 36
26 Glen White Yarra Valley Orienteering Club 35 35
27 James Love Dandenong Ranges Orienteering Club 5 30 35
28 Ian Dodd Dandenong Ranges Orienteering Club 33 33
28 Neil Barr Bendigo Orienteers 33 33
30 Stephen Bird Bayside Kangaroos Orienteers 31 31
30 Steve Leicester Bayside Kangaroos Orienteers 31 31
32 Wayne Love Dandenong Ranges Orienteering Club 25 5 30
33 Toby Richard Cooper Eureka Orienteers 29 29
33 Peter Lada Yarra Valley Orienteering Club 29 29
33 Charles Brownridge Bendigo Orienteers 29 29
36 Ian Collins Tuckonie Orienteering Club 5 23 28
37 Damian Spencer Dandenong Ranges Orienteering Club 27 27
38 Andreas Strasser Yarra Valley Orienteering Club 25 25
39 Jim Glaspole Nillumbik Emus Orienteering Club 24 24
40 Peter Maloney Nillumbik Emus Orienteering Club 23 23
40 Paul Elam Tuckonie Orienteering Club 23 23
42 Eric Louw Dandenong Ranges Orienteering Club 19 19
43 Michael Wyatt Eureka Orienteers 16 16
44 Aidan Mayall Bayside Kangaroos Orienteers 5 5
44 Paul Leicester Bayside Kangaroos Orienteers 5 5
44 Graham Wallis Dandenong Ranges Orienteering Club 5 5
44 Alan Küffer Yarra Valley Orienteering Club 5 5
44 Digby Brandenburg Casuals VIC 5 5

3 W

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Hania Lada Yarra Valley Orienteering Club 39 38 38 115
2 Wendy Taverna Central Highlands Orienteering Club 5 37 35 35 112
3 Dale Ann Gordon Eureka Orienteers 34 23 29 25 111
4 Ruth Goddard Yarra Valley Orienteering Club 37 31 36 104
5 Margi Freemantle Yarra Valley Orienteering Club 5 33 32 34 104
6 Judi Herkes Bayside Kangaroos Orienteers 5 34 33 24 96
7 Philippa Lohmeyer-Collins Bayside Kangaroos Orienteers 36 30 28 94
8 Sue Key Melbourne Forest Racers 5 40 38 83
9 Janine Steer Dandenong Ranges Orienteering Club 38 35 73
10 Alison Radford Bendigo Orienteers 36 36 72
11 Prue Dobbin Albury-Wodonga Orienteering Club 5 32 34 71
12 Anne Garvey Tuckonie Orienteering Club 31 32 63
13 Helen Alexander Bayside Kangaroos Orienteers 19 26 18 63
14 Claire Adams Bayside Kangaroos Orienteers 30 31 61
15 Pamela King Dandenong Ranges Orienteering Club 27 27 54
16 Margaret Kertesz Eureka Orienteers 24 20 44
17 Heather O'Donnell Yarra Valley Orienteering Club 5 37 42
18 Nicola Dalheim Melbourne Forest Racers 40 40
18 Natasha Key Melbourne Forest Racers 40 40
18 Georgina Macken Yarra Valley Orienteering Club 40 40
21 Sonia Ali Yarra Valley Orienteering Club 39 39
21 Georgina Macken Yarra Valley Orienteering Club 39 39
21 Sophie Arthur Melbourne Forest Racers 39 39
24 Anna Skarbek Melbourne Forest Racers 37 37
25 Louise Hall Bendigo Orienteers 35 35
26 Sarah Love Dandenong Ranges Orienteering Club 33 33
27 Janet King Bayside Kangaroos Orienteers 5 28 33
28 Jocelyn Watts Yarra Valley Orienteering Club 5 27 32
29 Carolyn Layton Nillumbik Emus Orienteering Club 30 30
30 Eleanor Williams Eureka Orienteers 29 29
30 Hannah Adams Bayside Kangaroos Orienteers 29 29
32 Jenelle Templeton Nillumbik Emus Orienteering Club 28 28
33 Dianne Searle Bendigo Orienteers 26 26
33 Kerryn Searle Bendigo Orienteers 26 26
35 Debbie Dodd Dandenong Ranges Orienteering Club 25 25
35 Heather Bice Eureka Orienteers 25 25
37 Sheila Colls Yarra Valley Orienteering Club 5 20 25
38 Tash Thackray Bayside Kangaroos Orienteers 23 23
39 Judy Prendergast Eureka Orienteers 5 18 23
40 Kathryn Knight Bayside Kangaroos Orienteers 22 22
40 Helen Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 22 22
42 Mary Enter Bayside Kangaroos Orienteers 21 21
42 Rosie Salvaris Bayside Kangaroos Orienteers 21 21
44 Laurie Niven Nillumbik Emus Orienteering Club 19 19
45 Suzanne O'Callaghan Victorian ARDF Group 17 17
46 Anitra Dowling Eureka Orienteers 5 5 10
47 Lorraine Leversha Bendigo Orienteers 5 5
47 Pam Prime Tuckonie Orienteering Club 5 5
47 Anne Robinson Bendigo Orienteers 5 5
47 Kathy Liley Yarra Valley Orienteering Club 5 5
47 BJ Johnson Eureka Orienteers 5 5
47 Heather Jones Bendigo Orienteers 5 5
47 Leone Carberry Nillumbik Emus Orienteering Club 5 5

3 M

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Blake Gordon Eureka Orienteers 33 30 33 27 123
2 Matthew King Bayside Kangaroos Orienteers 36 29 26 25 116
3 Gary Buchan Eureka Orienteers 36 34 39 109
4 Ralph Koch Yarra Valley Orienteering Club 5 38 35 29 107
5 David Goddard Yarra Valley Orienteering Club 34 24 21 22 101
6 Ray Scaddan Casuals VIC 35 31 34 100
7 Ewen Templeton Bayside Kangaroos Orienteers 35 32 29 96
8 Peter Yeates Dandenong Ranges Orienteering Club 28 27 33 88
9 Dale Taverna Central Highlands Orienteering Club 5 39 36 80
10 Carl Dalheim Melbourne Forest Racers 38 40 78
11 Michael Burt Bayside Kangaroos Orienteers 38 37 75
12 Mark Besley Dandenong Ranges Orienteering Club 25 23 24 72
13 David Knight Bayside Kangaroos Orienteers 37 33 70
14 Lincoln Erm Nillumbik Emus Orienteering Club 22 22 23 67
15 Dennis Trewin Yarra Valley Orienteering Club 26 35 61
16 Peter Searle Bendigo Orienteers 31 26 57
17 John Chellew Bendigo Orienteers 27 24 5 56
18 Geoff Adams Bayside Kangaroos Orienteers 25 28 53
19 Martin Steer Dandenong Ranges Orienteering Club 40 40
19 Rob Lewis Melbourne Forest Racers 40 40
19 Luke Poland Melbourne Forest Racers 40 40
22 Alan Küffer Yarra Valley Orienteering Club 39 39
22 Shayne Hill Bendigo Orienteers 39 39
24 Charles Brownridge Bendigo Orienteers 38 38
25 Alex Tarr Yarra Valley Orienteering Club 37 37
25 Wayne Love Dandenong Ranges Orienteering Club 37 37
27 Robert Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 36 36
28 Paul Elam Tuckonie Orienteering Club 5 31 36
29 Peter Dalwood Dandenong Ranges Orienteering Club 34 34
30 Nick Wakeling Dandenong Ranges Orienteering Club 32 32
30 Bill Borrie Eureka Orienteers 32 32
32 Murray Hanna Bayside Kangaroos Orienteers 30 30
32 Osama Ali Yarra Valley Orienteering Club 30 30
34 Digby Brandenbury Casuals VIC 28 28
35 Aidan Mayall Bayside Kangaroos Orienteers 23 23
36 David Prentice Nillumbik Emus Orienteering Club 21 21
37 Peter Maloney Nillumbik Emus Orienteering Club 20 20
38 Margaret Kertesz Eureka Orienteers 19 19
39 Greg Tamblyn Bayside Kangaroos Orienteers 5 5 10
39 Ken Dowling Eureka Orienteers 5 5 10
41 Peter Prime Tuckonie Orienteering Club 5 5
41 Stephen Bird Bayside Kangaroos Orienteers 5 5
41 Glen White Yarra Valley Orienteering Club 5 5
41 Daryl Fleay Bendigo Orienteers 5 5
41 Tim Turnbull Bendigo Orienteers 5 5

4 W

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Elizabeth Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 38 38 76
2 Janet King Bayside Kangaroos Orienteers 37 36 73
3 Anne Garvey Tuckonie Orienteering Club 40 40
3 Sammy Love Dandenong Ranges Orienteering Club 40 40
3 Gemma Burley Yalanga Orienteers 40 40
3 Ella Lang Yarra Valley Orienteering Club 40 40
7 Fiona Fell Nillumbik Emus Orienteering Club 39 39
7 Hannah Adams Bayside Kangaroos Orienteers 39 39
7 Amy Ting Red Roos 39 39
10 Julie Francis Melbourne Forest Racers 37 37
11 Jocelyn Watts Yarra Valley Orienteering Club 36 36
12 Leone Carberry Nillumbik Emus Orienteering Club 35 35
13 Ilze Yeates Dandenong Ranges Orienteering Club 5 5
13 Sophie Shaw Melbourne Forest Racers 5 5

5 W

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Angelina Kozma Bayside Kangaroos Orienteers 35 38 40 113
2 Lydia Stott Yarra Valley Orienteering Club 40 38 78
3 Ella Lang Yarra Valley Orienteering Club 37 39 76
4 Sophie Shaw Melbourne Forest Racers 40 40
4 Amelia Nankervis Casuals VIC 40 40
6 Ellie Keech Melbourne Forest Racers 39 39
6 Alison Skarbek Melbourne Forest Racers 39 39
6 Adisa Kozma Bayside Kangaroos Orienteers 39 39
9 Laura Keech Melbourne Forest Racers 38 38
10 Ilze Yeates Dandenong Ranges Orienteering Club 37 37
10 Judy Prendergast Eureka Orienteers 37 37
12 Leone Carberry Nillumbik Emus Orienteering Club 36 36
13 Dorothy Adrrian Nillumbik Emus Orienteering Club 5 5

5 M

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Neo Kozma Bayside Kangaroos Orienteers 40 38 38 116
2 Iggy Macken Yarra Valley Orienteering Club 39 39 78
3 Joshua Layton Nillumbik Emus Orienteering Club 40 40
3 Rory Nankervis Casuals VIC 40 40
5 Bob Leicester Bayside Kangaroos Orienteers 39 39

4 M

Pl Name Club
13/3
14/3
2/5
23/5
1/8
15/8
22/8
29/8
Total
1 Aeon Greenhan Nillumbik Emus Orienteering Club 39 39 39 34 151
2 Greg Palmer Nillumbik Emus Orienteering Club 5 40 35 80
3 Peter Jones Eureka Orienteers 38 32 70
4 George Anderson Casuals VIC 5 40 45
4 Alexander Rowlands Bayside Kangaroos Orienteers 5 40 45
6 David Jones Bendigo Orienteers 40 40
7 Matthew Layton Nillumbik Emus Orienteering Club 39 39
8 Don Fell Nillumbik Emus Orienteering Club 38 38
9 Lucas Kent Yarra Valley Orienteering Club 37 37
10 Christopher Kent Yarra Valley Orienteering Club 36 36
11 Aidan Mayall Bayside Kangaroos Orienteers 33 33
12 Ian Parry Nillumbik Emus Orienteering Club 31 31
13 Alan Küffer Yarra Valley Orienteering Club 30 30
14 Frankie Shin Dandenong Ranges Orienteering Club 29 29
15 Dashiel Fenwick Casuals VIC 28 28
16 Ashley White Yarra Valley Orienteering Club 5 5 10
17 Aaron DeBuhr Tuckonie Orienteering Club 5 5

Events

Date Name Organiser Discipline
13/03/2021 NOL Middle and Vic Autumn-Spring 1 - Mt Alexander Orienteering Victoria, Bendigo Orienteers middle
14/03/2021 NOL Long, Eureka Challenge and Vic Autumn-Spring 2 - Creswick Orienteering Victoria, Eureka Orienteers long
02/05/2021 Vic Autumn-Spring 3 - Boundary Creek, Glenlyon Yarra Valley Orienteering Club long
23/05/2021 Vic Autumn-Spring 4 - Mt Tarrengower, Maldon Nillumbik Emus Orienteering Club long
01/08/2021 Vic Autumn-Spring 5 - Glenlyon Forest, Glenlyon Central Highlands Orienteering Club Long
15/08/2021 Vic Autumn-Spring 6 - Sailors Diggings, Daylesford Bayside Kangaroos Orienteers Long
22/08/2021 Vic Autumn-Spring 7 - Lauder Mine, Sandon Nillumbik Emus Orienteering Club Long
29/08/2021 Vic Autumn-Spring 8 - Enfield SF, Enfield Eureka Orienteers Long