2016 National MTBO Series

Print

Final standings after 9 events.

Website - http://orienteering.asn.au/index.php/mountain-bike-national-league/?preview=true&preview_id=234&preview_nonce=05a9685eec

W14

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Serryn Eenjes Bendigo Orienteers 30 30 30 90
1 Rhiannon Prentice Newcastle Orienteering Club 30 30 30 90
3 Lily McFarlane Bibbulmun Orienteers 27 27 27 81

W17

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Rhiannon Prentice Newcastle Orienteering Club 30 30 30 30 30 150
2 Anastasia Heikkila Sunshine Orienteers Club 27 27 54

W21

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 27 30 30 30 30 (27) (27) (27) 147
2 Natasha Sparg Bibbulmun Orienteers 22 21 (21) 24 (21) 22 24 113
3 Marquita Gelderman North West, NZL 30 30 30 90
4 Marina Iskhakova Bennelong Northside Orienteers 30 27 24 81
5 Lucy Mackie Big Foot Orienteers 24 24 22 70
6 Jayne Sales Melbourne Forest Racers 21 22 20 63
7 Clare Leung Ugly Gully Orienteers 27 24 51
8 Debbie Gordon Sunshine Orienteers Club 21 27 48
9 Polly Weston LOST 24 22 46
10 Katina Woods Sunshine Orienteers Club 22 20 42
11 Thorlene Egerton Bayside Kangaroos Orienteers 27 27
12 Mandy Caldwell Paradise Lost Orienteers 22 22
13 Kate Riseley Multi Terrain Bike Orienteers 21 21
14 Cass Percival Tinana 20 20
14 Emma Flower Albury-Wodonga Orienteering Club 20 20
16 Linda Thompson Sunshine Orienteers Club 19 19

W40

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 30 30 30 90
2 Tamsin Barnes Range Runners Orienteering Club 27 30 57
3 Joanne Rogers Sunshine Orienteers Club 30 24 54
4 Melissa Biviano Bayside Kangaroos Orienteers 27 24 51
5 Jodi Chalmers Bayside Kangaroos Orienteers 22 27 49
6 Petrea Rogers Sunshine Orienteers Club 22 22 44
7 Cathy Milgate Gympie 21 21 42
8 Andrea Eves Bibbulmun Orienteers 30 30
9 Gina Dunsdon sunrise beach 27 27
10 Jane Zimmerman Enoggeroos 24 24
10 Ronice Goebel Albury-Wodonga Orienteering Club 24 24

W50

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 30 30 30 90
1 Debbie McKay Kulgun 225 Orienteers 30 30 30 90
1 Jo Wilson Southland, NZL 21 21 21 27 90
4 Monica Dickson Eureka Orienteers 24 24 27 75
5 Amanda Mackie Big Foot Orienteers 22 22 22 66
6 Jenny Hill Sunshine Orienteers Club 30 30 60
7 Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers 27 27 54
8 Kathy Petrie Sunshine Orienteers Club 27 24 51
9 Janelle Schafer Toohey Forest Orienteers 24 22 46
10 Helen Jerome Albury-Wodonga Orienteering Club 24 24
11 Julie Sunley Tuckonie Orienteering Club 20 20
12 Prue Dobbin Bayside Kangaroos Orienteers 19 19

W60

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Jacqui Sinclair Taranaki, NZL 22 30 30 30 30 142
2 Julie Fisher Enoggeroos 27 27 22 27 22 125
3 Roz Clayton Orienteering Victoria 30 30 24 84
4 Carolyn Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 21 27 27 75
5 Peta Whitford Yarra Valley Orienteering Club 27 24 21 72
5 Lois West Bibbulmun Orienteers 24 24 24 72
7 Andrea Harris Paradise Lost Orienteers 30 30 60
8 Josie Boland Peninsula and Plains, NZL 27 27 54
9 Helen Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 24 20 44
10 Ronice Goebel Albury-Wodonga Orienteering Club 22 22

W70

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Dale Ann Gordon Eureka Orienteers 30 30 30 90
2 Jenny Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 27 27 54

W80

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Joyce Rowlands Nillumbik Emus Orienteering Club 30 30 60

M14

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Jack Wigney Bendigo Orienteers 30 30 30 90
2 Riley Martin South-West Orienteering Trekkers 30 27 30 87
3 Will Jessup Albury-Wodonga Orienteering Club 27 27 27 81
4 Mason Eves Bibbulmun Orienteers 24 30 24 78
5 Iyke Martin-Gordon Eureka Orienteers 27 22 27 76
6 Alistair Matthews Toohey Forest Orienteers 30 27 57
7 Oliver Schubert Range Runners Orienteering Club 30 30
8 Patrick Dufty Bibbulmun Orienteers 24 24
8 Ziggy Cameron Sunshine Orienteers Club 24 24
10 Xavier Schubert Range Runners Orienteering Club 22 22

M17

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Luke Dang Sunshine Orienteers Club 30 30 60

M21

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 30 27 30 (27) 30 30 (27) 147
2 Angus Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 30 24 27 30 30 141
3 Timothy Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 27 (20) (19) 24 22 22 24 119
4 Joel Young Multi Terrain Bike Orienteers 21 22 24 24 27 118
5 Fergus Mackie Big Foot Orienteers 21 22 27 70
6 Fedor Iskhakov Bennelong Northside Orienteers 24 21 21 66
6 Paul de Jongh Bushflyers ACT 22 24 20 66
8 Bryce Crage Bibbulmun Orienteers 21 21 21 63
9 Bernhard Klingseisen Kulgun 225 Orienteers 20 20 22 62
10 Christopher Firman Enoggeroos 30 27 57
11 Tom Davies Sydney 22 24 46
12 Glen Charlton Newcastle Orienteering Club 19 22 41
13 Craig Jeffs Multi Terrain Bike Orienteers 19 19 38
13 Ori Gudes Bibbulmun Orienteers 20 18 38
15 Geoff Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 17 19 36
16 Gary Sutherland Toohey Forest Orienteers 21 21
17 Kirk Jackson Multi Terrain Bike Orienteers 20 20
17 Dave Schloss Wurtulla 20 20
19 Andrew Rowan Bayside Kangaroos Orienteers 18 18
20 Jonathan Sutcliffe Bayside Kangaroos Orienteers 17 17

M40

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Craig Steffens Multi Terrain Bike Orienteers 30 (21) (20) 27 30 (22) 30 30 147
2 Michael Ridley-Smith Garingal Orienteers 22 (20) (22) 30 27 30 24 133
3 Hamish Mackie Big Foot Orienteers 27 24 30 81
3 Ian Dalton Kulgun 225 Orienteers 27 27 27 81
5 Cam Schubert Range Runners Orienteering Club 15 19 17 24 75
5 Tony Keeble Eureka Orienteers 24 30 21 75
7 Ori Gudes Bibbulmun Orienteers 24 21 22 67
8 Daniel Eves Bibbulmun Orienteers 20 18 21 59
9 Dion Keech Melbourne Forest Racers 27 24 51
10 Ed Steenbergen Central Highlands Orienteering Club 22 27 49
11 Paul Elby Enoggeroos 24 24 48
12 Randall Latham Sunshine Orienteers Club 22 19 41
13 Edward Plummer LOST 21 19 40
14 Todd Vickery Multi Terrain Bike Orienteers 21 16 37
14 Owen Matthews Toohey Forest Orienteers 20 17 37
16 Colin Kessels Sunshine Orienteers Club 22 22
16 Andre Morkel LOST 22 22
18 Dyson Findlay Noosa Heads 21 21
19 Mat Revell Sunshine Orienteers Club 20 20
19 Michael Dufty Bibbulmun Orienteers 20 20
21 Matt Flower Albury-Wodonga Orienteering Club 19 19
22 Andrew Earle Buderim 18 18

M50

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Andrew Power Newcastle Orienteering Club 30 27 30 30 (27) 30 (27) (27) 147
2 Duncan Sullivan LOST 24 22 (22) 27 30 24 127
3 Murray Withers Enoggeroos 22 19 (19) 20 21 22 104
4 Ben Coetzer Wullundigong Orienteers of the West (15) (16) 18 22 18 19 18 (17) 95
5 Michael Halmy Bennelong Northside Orienteers 16 17 17 21 21 92
6 Rob Garden North West, NZL 24 30 30 84
6 Stephen Hanlon Orienteering Victoria 27 30 27 84
8 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 20 24 21 65
8 Malcolm Roberts Newcastle Orienteering Club 21 20 24 65
10 Simon Windsor Bibbulmun Orienteers 22 22 18 62
11 Andrew Martin Wullundigong Orienteers of the West 21 19 20 60
12 Geoff Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 20 17 19 56
13 Tony Howes Ugly Gully Orienteers 27 24 51
14 Derrick McKenzie Perth 18 16 16 50
15 Stuart Gordon Sunshine Orienteers Club 24 24 48
16 Richard Begley Kulgun 225 Orienteers 20 21 41
17 Fabrizio Andreoni Albury-Wodonga Orienteering Club 19 21 40
18 David Hill Sunshine Orienteers Club 20 17 37
19 Tom de Jongh Bushflyers ACT 18 15 33
20 Johannes Wevers Sunshine Orienteers Club 22 22
21 Gordon Bossley Multi Terrain Bike Orienteers 20 20
22 Gavin Blissner The Gap 19 19
23 Sean Sunley Tuckonie Orienteering Club 18 18
24 Brad Saunders Bayside Kangaroos Orienteers 17 17

M60

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Robert Prentice Newcastle Orienteering Club (24) 30 27 (27) 30 30 30 (27) 147
2 Peter Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 30 27 30 (24) (20) 27 (27) 30 144
3 Joe Sherriff Southland, NZL 19 21 24 22 27 113
4 Greg Bacon Newcastle Orienteering Club 22 (13) 21 21 22 (20) (18) 24 110
4 Bill Vandendool Bayside Kangaroos Orienteers 21 (12) 20 (17) 24 (18) 24 21 110
6 David Firman Enoggeroos 20 22 (16) 20 (18) 22 24 (20) 108
7 Richard Robinson Sunshine Orienteers Club 27 27 22 30 106
8 Rob West Bibbulmun Orienteers 19 20 18 57
9 Greg Bristow Peninsula and Plains, NZL 18 19 18 55
10 Mike Moynihan Sunshine Orienteers Club 12 7 6 13 14 52
11 Noel Schoknecht LOST 24 21 45
12 Peter Hill Bendigo Orienteers 22 22 44
13 Rodney Parkin Bennelong Northside Orienteers 16 14 12 42
13 Ralph Koch Yarra Valley Orienteering Club 17 8 17 42
15 Ian Mack Bayside Kangaroos Orienteers 14 16 10 40
16 Rick Armstrong Albury-Wodonga Orienteering Club 20 19 39
17 Richard Matthews LOST 19 19 38
18 Leigh Privett Albury-Wodonga Orienteering Club 16 21 37
19 Mark Petrie Sunshine Orienteers Club 19 17 36
20 Rob Beattie Bibbulmun Orienteers 17 17 34
21 Rob Simmons Albury-Wodonga Orienteering Club 15 11 7 33
21 John Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 18 15 33
21 Michael Schafer Toohey Forest Orienteers 18 15 33
21 Athol Lester Multi Terrain Bike Orienteers 14 19 33
25 Reid Moran Toohey Forest Orienteers 15 16 31
26 Graham Wallis Dandenong Ranges Orienteering Club 17 11 28
26 Norm McCann Albury-Wodonga Orienteering Club 15 13 28
28 John Trevivian Albury-Wodonga Orienteering Club 13 8 21
29 Robert Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 10 9 19
30 John Moore Albury-Wodonga Orienteering Club 14 14
31 Greg Tamblyn Bayside Kangaroos Orienteers 9 9

M70

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 Tim Hackney Newcastle Orienteering Club 24 30 30 30 27 (22) (21) (20) 141
2 Blake Gordon Eureka Orienteers 27 27 24 21 (20) 22 121
3 Leigh Privett Albury-Wodonga Orienteering Club 27 30 30 87
4 Keith Wade Tuckonie Orienteering Club 30 24 27 81
5 Jim Mann Bibbulmun Orienteers 24 27 21 72
6 Graham Smith Kulgun 225 Orienteers 20 22 24 66
7 Peter Searle Bendigo Orienteers 30 27 57
7 Andrew Campbell Far North Orienteering Club 27 30 57
9 Bernie Nichols Sunshine Orienteers Club 24 24 48

M80

Pl Name Club
16/4
16/4
17/4
13/8
13/8
14/8
15/10
15/10
16/10
Total
1 John Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 30 30 60

Events

Date Name Organiser Discipline
16/04/2016 2016 Victorian MTBO Championships, Middle Distance Albury-Wodonga Orienteering Club, Bayside Kangaroos Orienteers middle
16/04/2016 2016 Victorian MTBO Championships, Sprint Distance Albury-Wodonga Orienteering Club, Bayside Kangaroos Orienteers sprint
17/04/2016 2016 Victorian MTBO Championships, Long Distance Albury-Wodonga Orienteering Club, Bayside Kangaroos Orienteers long
13/08/2016 QLD MTBO Champs, Race 1 Sunshine Orienteers Club long
13/08/2016 QLD MTBO Champs, Race 2 Sunshine Orienteers Club middle
14/08/2016 QLD MTBO Champs, Race 3 Multi Terrain Bike Orienteers long
15/10/2016 Australian MTBO Championships - Sprint Orienteering Association of WA sprint
15/10/2016 Australian MTBO Championships - Middle Orienteering Association of WA middle
16/10/2016 Australian MTBO Championships - Long Orienteering Association of WA long