2017 National MTBO Series

Print

Final standings after 9 events.

W15-16

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Rhiannon Prentice Newcastle Orienteering Club 30 (27) 30 30 30 30 (30) (30) (30) 150
2 Serryn Eenjes Bendigo Orienteers 27 30 20 19 20 116
3 Jorja Simpson Waitara, NZL 22 27 27 76
4 Caitlin Young Bushflyers 27 22 24 73
5 Jessica Sewell North West, NZL 24 24 21 69
6 Saskia Learmonth queenstown, NZL 20 22 42
7 Mikayla Enderby Newcastle Orienteering Club 21 21 42
8 Serena Doyle Uringa Orienteers 19 19

W17-20

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Tegan Knightbridge North West, NZL 30 27 30 87
2 Tayla Simpson Waitara, NZL 27 30 27 84

W21

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Lucy Mackie Big Foot Orienteers 30 27 30 30 30 147
2 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 27 30 27 30 30 (27) 144
3 Natasha Sparg Wullundigong Orienteers of the West 18 (18) 20 24 24 21 (14) (13) (16) 107
4 Marina Iskhakova Red Roos 24 24 24 22 94
5 Jayne Sales Melbourne Forest Racers 19 20 19 16 (14) 18 92
6 Kim Beckinsale Sunshine Orienteers Club 27 27 30 84
7 Antonia Haga OK Botnia, FIN 27 18 30 75
8 Georgia Skelton Counties Manukau, NZL 24 21 27 72
9 Sara Prince Peninsula and Plains, NZL 21 24 24 69
10 Debbie Gordon Sunshine Orienteers Club 22 22 24 68
11 Thorlene Egerton Bayside Kangaroos Orienteers 21 22 22 65
12 Maria Plyashechko Eureka Orienteers 20 21 21 62
13 Renee Beveridge North West, NZL 19 20 22 61
14 Angela Pratt Christchurch, NZL 20 17 21 58
15 Danielle Winslow Australopers 18 19 20 57
16 Cath Chalmers Big Foot Orienteers 17 16 19 52
17 Marquita Gelderman North West, NZL 22 27 49
18 Sally-Anne Henderson Newcastle Orienteering Club 15 15 17 47
19 Elizabeth Dornom OVic 22 19 41
20 Mandy Caldwell Ugly Gully Orienteers 22 22
21 Cassandra Thompson Newcastle Orienteering Club 12 12

W40

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Tamsin Barnes Range Runners Orienteering Club 30 30 30 24 27 (24) 141
2 Jenny McConachy Sunshine Orienteers Club 30 30 30 90
3 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 27 30 27 84
4 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 27 27 24 78
5 Rachel Drew Hutt Valley, NZL 22 24 30 76
6 Debbie Gordon Sunshine Orienteers Club 24 24 27 75
7 Jennifer Enderby Newcastle Orienteering Club 30 22 21 73
8 Jacqueline Blay Southland, NZL 21 21 22 64
9 Erin Swanson Rotorua, NZL 20 18 19 57
10 Cath Heppelthwaite Auckland, NZL 18 17 20 55
11 Nicole Haigh Newcastle Orienteering Club 19 19 17 55
12 Kelly Young Bushflyers 16 15 16 47
13 Carolyn Haupt Garingal Orienteers 20 18 38
14 Claire Heppenstall Peninsula and Plains, NZL 17 16 33
15 Sofie Van Gunsteren OVic 22 22

W50

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers 30 30 30 30 27 (27) 147
2 Monica Dickson Eureka Orienteers 27 24 24 19 18 112
3 Norah Skilton Multi Terrain Bike Orienteers 24 21 17 21 16 99
4 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 30 27 27 84
5 Deb Bain Peninsula and Plains, NZL 22 30 30 82
6 Jan Leverton Sunshine Orienteers Club 27 30 22 79
7 Jenny Hill Sunshine Orienteers Club 21 24 30 75
8 Sally Dickson Peninsula and Plains, NZL 27 24 24 75
9 Debbie McKay Kulgun 225 Orienteers 22 22 24 68
10 Anne Mortimer Bay of Plenty, NZL 18 22 22 62
11 Diana Charlton Newcastle Orienteering Club 16 20 17 53
12 Prue Dobbin Bayside Kangaroos Orienteers 22 27 49
13 Josie Yeatman Nillumbik Emus Orienteering Club 24 22 46
14 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 20 21 41
14 Dianne Michels New Zealand Challenge team, NZL 21 20 41
16 Amanda Mackie Big Foot Orienteers 19 19 38

W60

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Peta Whitford Yarra Valley Orienteering Club 30 30 30 30 21 (20) 141
2 Jo Wilson Southland, NZL 27 24 27 19 19 (19) 116
3 Carolyn Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 27 24 27 17 18 113
4 Vivienne Prince Peninsula and Plains, NZL 24 30 30 84
5 Andrea Harris Paradise Lost Orienteers 24 27 30 81
6 Jacqui Sinclair Taranaki, NZL 20 27 27 74
7 Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers 27 22 24 73
7 Helen Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 24 27 22 73
9 Alison MacDonald Nelson, NZL 22 24 21 67
10 Kathy Petrie Sunshine Orienteers Club 30 30 60
11 Josie Boland Peninsula and Plains, NZL 18 20 22 60
12 Sue Key Melbourne Forest Racers 16 18 34
13 Alison Radford Bendigo Orienteers 24 24
14 Ann Scown Orienteering ACT 21 21

W70

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Kathy Liley Yarra Valley Orienteering Club 30 30 30 27 27 144
2 Dale Ann Gordon Eureka Orienteers 27 27 27 21 22 124
3 Toy Martin Newcastle Orienteering Club 30 30 30 90
4 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 27 24 24 75
5 Yett Gelderman North West, NZL 22 21 43
6 Jenny Sheahan Bayside Kangaroos Orienteers 24 24

M15-16

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Riley Martin South-West Orienteering Trekkers 30 30 30 30 30 (30) 150
2 Jack Wigney Bendigo Orienteers 30 30 30 90
3 Teague Norbert Multi Terrain Bike Orienteers 27 27 27 81

M17-20

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Tristan Miller Bushflyers 30 30 30 90
2 Alistair Matthews Toohey Forest Orienteers 30 27 30 87
3 Konrad Norbert Multi Terrain Bike Orienteers 27 30 57
4 Alastair George Big Foot Orienteers 27 27

M21

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Fergus Mackie Big Foot Orienteers 24 (24) 27 30 30 30 141
2 Joel Young Multi Terrain Bike Orienteers 30 30 30 27 (17) 20 137
3 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 27 30 30 21 (20) 21 129
4 Glen Charlton Newcastle Orienteering Club 22 22 22 24 16 106
5 Fedor Iskhakov Red Roos 20 21 18 19 18 (18) 96
6 Angus Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 30 27 24 81
7 Conal Boland-Bristow Peninsula and Plains, NZL 22 27 24 73
8 Ori Gudes Uringa Orienteers 24 22 20 66
9 Craig Jeffs Multi Terrain Bike Orienteers 22 21 21 64
10 Scott Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 21 21 21 63
11 Steven Todkill Newcastle Orienteering Club 20 22 19 61
12 Liam Drew Wellington, NZL 17 19 22 58
13 Konsta Vanhanen Goldseekers Orienteers 18 21 17 56
14 Serge Kurov Eureka Orienteers 18 18 19 55
15 Johannes Wevers Sunshine Orienteers Club 27 27 54
16 Paulo Alvear Fujii Enoggeroos 27 24 51
16 Tom Spencer New Plymouth, NZL 24 27 51
18 Simon Louis Illawarra Kareelah Orienteers 16 16 14 46
19 Hadrien Devillepoix Bibbulmun Orienteers 19 20 39
20 Jonathan Sutcliffe Bayside Kangaroos Orienteers 17 17 34
21 William Thompson Newcastle Orienteering Club 14 15 29
22 Andrew Slattery Red Roos 15 13 28
23 Gary Sutherland Toohey Forest Orienteers 24 24
24 Mark Wilson Multi Terrain Bike Orienteers 22 22
25 Jim Russell Bendigo Orienteers 19 19
26 Geoff Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 16 16
27 Matt Bacon Newcastle Orienteering Club 15 15

M40

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Hamish Mackie Big Foot Orienteers 27 30 30 20 27 134
2 Craig Steffens Multi Terrain Bike Orienteers 30 24 22 24 24 (22) 124
3 Ian Dalton Kulgun 225 Orienteers 19 20 21 21 18 (18) 99
4 Brent Simpson Taranaki, NZL 30 30 30 90
5 Matthew Norbert Multi Terrain Bike Orienteers 27 30 24 81
6 Owen Matthews Toohey Forest Orienteers 24 27 27 78
6 Peter Swanson Rotorua, NZL 27 27 24 78
6 Ed Steenbergen Central Highlands Orienteering Club 24 27 27 78
9 Colin Kessels Sunshine Orienteers Club 22 21 24 67
10 Greg Barbour Big Foot Orienteers 22 22 21 65
11 David West Southern Highlands Orienteers 21 19 20 60
12 Phil White Bay of Plenty, NZL 19 20 19 58
13 Bevan Pratt Christchurch, NZL 16 19 17 52
14 Ori Gudes Uringa Orienteers 17 17 16 50
15 Anthony Jones Bayside Kangaroos Orienteers 20 22 42
16 Damien Enderby Newcastle Orienteering Club 18 20 38
17 Jason Carter Bendigo Orienteers 18 18 36
18 Cameron Williams Range Runners Orienteering Club 30 30
18 Stephen Nichols - -, other 30 30
20 Matt Bacon Newcastle Orienteering Club 21 21
21 Richard Eisner OVic 19 19
22 Shane Doyle Uringa Orienteers 15 15

M50

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Andrew Power Newcastle Orienteering Club 24 22 (22) 30 27 (22) 24 (22) 127
2 Stephen Hanlon Central Highlands Orienteering Club 18 27 30 (8) 27 24 126
3 David King Wellington, NZL 27 22 27 (17) 30 20 126
4 Michael Ridley-Smith Garingal Orienteers 21 24 24 24 30 123
5 Stuart Gordon Sunshine Orienteers Club (16) 17 20 27 27 24 115
6 John Skilton Multi Terrain Bike Orienteers 30 21 21 18 16 (9) 106
7 Bruce Paterson Bayside Kangaroos Orienteers 22 19 21 19 21 102
8 Michael Halmy Bennelong Northside Orienteers 14 (11) 16 22 19 (4) 12 (11) 83
9 Andrew Skelton Counties Manukau, NZL 30 21 30 81
10 Ben Coetzer Wullundigong Orienteers of the West 19 14 15 11 10 (5) 69
11 Andrew Haigh Newcastle Orienteering Club 27 19 18 64
12 David Hill Sunshine Orienteers Club 21 20 20 61
13 Tony Keeble Eureka Orienteers 30 30 60
14 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 20 20 18 58
15 Tony Howes Ugly Gully Orienteers 20 22 15 57
16 Malcolm Roberts Newcastle Orienteering Club 16 18 19 53
17 Duncan Sullivan LOST 21 27 48
18 Sean Sunley Tuckonie Orienteering Club 15 13 6 9 43
19 Anthony Della Toohey Forest Orienteers 24 18 42
20 Andrew Brennan Range Runners Orienteering Club 22 19 41
21 Rob Garden North West, NZL 24 16 40
22 Andrew McNeill New Plymouth, NZL 5 20 14 39
23 Steve Pyatt North West, NZL 12 15 12 39
24 Ken Young Bushflyers 10 17 10 37
25 James Clark Bayside Kangaroos Orienteers 17 18 35
26 Alister Metherell Peninsula and Plains, NZL 13 8 13 34
27 Darren Gosse North West, NZL 15 17 32
28 Martin Etherington Parawanga Orienteers 14 11 6 31
29 Simon Ronalds OVic 13 16 29
30 Michael Knightbridge North West, NZL 7 14 8 29
31 John Brayan Garingal Orienteers 9 13 7 29
32 Mark Pearson Bayside Kangaroos Orienteers 12 12 24
33 Cam Schubert Range Runners Orienteering Club 22 22
34 Steven Law Bayside Kangaroos Orienteers 19 19
35 Glenn Martini OVic 17 17
36 Geoff Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 15 15
37 Tim Tew Newcastle Orienteering Club 4 4

M60

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Robert Prentice Newcastle Orienteering Club 30 30 30 30 30 (27) (27) 150
2 Peter Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 27 24 27 (24) 27 (24) (19) (20) 27 132
3 Richard Robinson Sunshine Orienteers Club 22 27 30 30 (21) 22 131
4 Joe Sherriff Alexandra, NZL 22 24 27 (20) 22 21 116
5 Bill Vandendool Bayside Kangaroos Orienteers 24 22 24 16 (14) 15 101
6 David Firman Enoggeroos 27 22 21 (12) 16 14 100
7 Rick Armstrong Albury-Wodonga Orienteering Club 21 20 20 22 (15) 17 (17) 100
8 Nick Collins Taranaki, NZL 21 30 30 81
9 Eoin Rothery Big Foot Orienteers 22 24 18 64
10 Robert Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 20 21 21 62
11 Ian Mack Bayside Kangaroos Orienteers 19 20 22 61
12 Murray Haines Sunshine Orienteers Club 21 19 20 60
13 Geoff Todkill Newcastle Orienteering Club 18 19 19 56
14 Athol Lester Multi Terrain Bike Orienteers 18 18 19 55
15 John Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 17 18 14 6 55
16 Jim Sutherland Hutt Valley, NZL 17 18 16 51
17 Dave Armstrong Christchurch, NZL 24 24 48
18 Mark Petrie Sunshine Orienteers Club 19 21 40
19 John Scown Orienteering ACT 10 13 13 36
20 Graeme Read Peninsula and Plains, NZL 15 20 35
21 Stephen Hibbert Multi Terrain Bike Orienteers 17 16 33
22 James Lithgow Garingal Orienteers 13 11 9 33
23 Grant MacDonald Nelson, NZL 7 9 7 23
24 Robert Lewin Newcastle Orienteering Club 12 8 20
24 Roel Michels Taupo, NZL 8 12 20
26 Greg Tamblyn Bayside Kangaroos Orienteers 19 19
27 Neil Sinclair Taranaki, NZL 8 10 18
28 Graeme Taplin Newcastle Orienteering Club 11 11
28 Rodney Parkin Bennelong Northside Orienteers 11 11
30 Chris Wilmott Illawarra Kareelah Orienteers 10 10
31 Michael Roylance Big Foot Orienteers 9 9

M70

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Leigh Privett Albury-Wodonga Orienteering Club 30 27 30 27 27 141
2 Keith Wade Tuckonie Orienteering Club 27 30 24 27 24 (21) 132
3 Reid Moran Toohey Forest Orienteers 30 30 17 22 99
4 Michael Wood Hutt Valley, NZL 30 30 30 90
5 Blake Gordon Eureka Orienteers 27 22 18 18 85
6 Tim Hackney Newcastle Orienteering Club 24 21 21 66
7 Ken Dowling Eureka Orienteers 24 17 24 65
8 Andrew Campbell Far North Orienteering Club 21 20 22 63
9 David Tilbrook Onkaparinga Hills Orienteering Club 22 20 19 61
10 Chris Gelderman North West, NZL 20 21 20 61
11 Gavin Scott Hutt Valley, NZL 18 19 19 56
12 Mike Moynihan Sunshine Orienteers Club 27 27 54
13 Bernie Nichols Sunshine Orienteers Club 24 24 48
14 Ralph Koch Yarra Valley Orienteering Club 24 22 46
15 Tim Dent Yarra Valley Orienteering Club 21 22 43
16 John Chellew Bendigo Orienteers 20 20 40
17 Steve Flick Bennelong Northside Orienteers 19 16 35

M80

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Graeme Cadman Yarra Valley Orienteering Club 30 30 30 30 30 150

W13-14

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Mikayla Enderby Newcastle Orienteering Club 30 30
1 Serryn Eenjes Bendigo Orienteers 30 30
1 Rhiannon Prentice Newcastle Orienteering Club 30 30

M13-14

Pl Name Club
18/3
18/3
19/3
26/8
26/8
27/8
7/10
7/10
8/10
Total
1 Lachlan Young Bushflyers 30 30 60
2 Riley Martin South-West Orienteering Trekkers 30 30
3 Teague Norbert Multi Terrain Bike Orienteers 27 27
3 Angus Smith New Lambton 27 27
5 Alec Power Newcastle Orienteering Club 24 24

Events

Date Name Organiser Discipline
18/03/2017 Victorian MTBO Championships - Sprint Eureka Orienteers sprint
18/03/2017 Victorian MTBO Championships - Middle Eureka Orienteers middle
19/03/2017 Victorian MTBO Championships - Long Eureka Orienteers long
26/08/2017 QLD MTBO Championship Sprint Distance Multi Terrain Bike Orienteers Sprint
26/08/2017 QLD MTBO Championship Middle Distance Multi Terrain Bike Orienteers middle
27/08/2017 QLD MTBO Championship Long Distance Multi Terrain Bike Orienteers long
07/10/2017 2017 Australian MTBO Carnival - Sprint Championships Orienteering NSW, Newcastle Orienteering Club sprint
07/10/2017 2017 Australian MTBO Carnival - Middle Distance Championships Orienteering NSW, Newcastle Orienteering Club middle
08/10/2017 2017 Australian MTBO Carnival - Long Distance Championships Orienteering NSW, Newcastle Orienteering Club long