Orienteering Australia

2019 ACT League

Print

Final standings after 6 events.

The ACT League Series (on Red (Hard) difficulty courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). For pre-entry events a 10% loading is added to make the top points 138. The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Championships races and events with pre-entry and where maps cannot be seen until after starting earn 10% more points.

Only current members of an Orienteering ACT club are eligible to score ACT League points. The person with the most points at the end of the Series is named the ACT Orienteer of the Year and is presented with the Wehner Cup.

Handicap

Pl Name Club
16/3
17/3
7/4
18/5
19/5
2/6
Total
1 Ella Cuthbert Parawanga Orienteers 135 (91) 131 135 138 539
2 Ana Herceg Parawanga Orienteers 137 (103) 130 134 132 533
3 Matthew Crane Abominable O-Men (116) (122) 125 138 131 136 530
4 Martin Dent Red Roos 123 (116) (120) 135 130 137 525
5 David Stocks Bushflyers 126 (117) (121) 133 138 124 521
5 Grace Crane Abominable O-Men (106) (107) 122 136 133 130 521
7 Matt Doyle Abominable O-Men (117) 118 134 132 134 518
8 Tara Melhuish CBR Cockatoos 134 (99) 112 129 137 512
9 Patrick Miller CBR Cockatoos 115 120 137 136 508
10 Toni Brown Bushflyers 138 (115) 117 126 117 498
10 Judy Allison Red Roos 127 123 (113) (109) 115 133 498
12 Caitlin Young CBR Cockatoos 130 109 127 126 492
13 Ryan Stocks Bushflyers 104 (98) 122 122 125 473
14 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 122 102 (92) 114 125 463
15 John Scown Abominable O-Men (102) 110 (99) 112 127 113 462
16 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 118 121 (74) 121 92 452
17 Bill Jones Red Roos (84) 124 (88) 108 111 107 450
18 Sue Garr Parawanga Orienteers (87) 112 (67) 116 107 114 449
19 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 125 104 91 127 447
20 Valerie Barker Bushflyers 120 94 (69) 101 (86) 126 441
21 Tristan Miller CBR Cockatoos 103 92 119 125 439
22 Mark Gregson CBR Cockatoos 97 106 114 118 435
23 Phil Walker Parawanga Orienteers 98 102 (92) 116 116 432
24 Robert Allison Red Roos 91 (89) 110 119 103 423
25 Ari Piiroinen Bushflyers 105 87 103 122 417
26 Roy Prosser Bushflyers 111 71 104 128 414
26 David Hogg Parawanga Orienteers 70 108 107 129 414
28 Kerryne Jones Red Roos (81) (86) 104 96 88 119 407
29 Mary McDonald Abominable O-Men 114 74 117 101 406
30 Tate Needham Red Roos 76 (69) 102 113 111 402
31 Ross Stewart Bushflyers 80 106 107 105 398
31 Paul de Jongh Bushflyers 89 84 116 109 398
33 Keith Fifield Red Roos 74 (51) (70) 105 114 94 387
34 Ann Scown Abominable O-Men (75) 84 110 100 90 384
35 Pat Miethke Parawanga Orienteers 92 109 72 110 383
36 Eric Wainwright Red Roos 110 100 87 85 382
37 Tony Garr Parawanga Orienteers 85 (78) (81) 86 109 101 381
38 Andrew Slattery Red Roos (50) (44) 97 95 99 88 379
39 Natalie Miller Bushflyers 132 113 129 374
40 Ivy Prosser Bushflyers 90 (50) (56) 85 91 100 366
41 Zoe Melhuish CBR Cockatoos 136 123 104 363
42 Alison Inglis Bushflyers 107 132 121 360
43 Noah Poland CBR Cockatoos 111 128 119 358
44 Michael Burt Red Roos (65) 71 87 96 103 357
44 Toby Lang Bushflyers 119 118 120 357
46 Silke Speier Bushflyers 83 (52) 78 80 115 356
47 Liz Abbott Parawanga Orienteers 67 88 96 103 354
48 Tara Sutherland Parawanga Orienteers 112 118 121 351
48 Chris Stocks Bushflyers (42) 82 (65) 81 90 98 351
50 Cath Chalmers Red Roos 121 114 115 350
51 Phoebe Dent Red Roos 56 97 90 102 345
52 David Jenkins Bushflyers 78 72 82 108 340
53 Eino Meuronen Bushflyers (28) 81 85 (78) 82 87 335
54 Barbara Martin Parawanga Orienteers 79 88 78 86 331
55 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 37 119 83 76 315
55 Graham Atkins Parawanga Orienteers 71 70 83 91 315
57 Kathie Dent Red Roos 96 86 131 313
58 David Poland Bushflyers 101 101 106 308
59 Nick Melhuish Parawanga Orienteers 93 99 112 304
60 Carol Harding Bushflyers 113 77 111 301
61 Bryant Allen Parawanga Orienteers 53 66 75 105 299
62 John Harding Parawanga Orienteers 48 73 79 81 281
63 Grant McDonald Abominable O-Men 63 115 97 275
64 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers (31) 49 58 84 77 268
64 Andrew Cumming Thom Orienteering ACT 68 94 106 268
66 Jo Allison Red Roos 128 135 263
67 Brendan Wilson Bushflyers 44 95 117 256
68 Nathan Guinness Parawanga Orienteers 77 83 95 255
69 Greg Wilson Bushflyers 41 47 73 92 253
70 Eoin Rothery Red Roos 129 123 252
71 Fredo Tranchand Abominable O-Men 124 125 249
72 Davin Fifield Red Roos 60 91 96 247
73 Jarrah Day CBR Cockatoos 120 123 243
74 Robert Mouatt Red Roos 77 75 83 235
75 Boyd Wymer Parawanga Orienteers 59 77 98 234
76 James Heyes Parawanga Orienteers 54 76 102 232
77 Chris Andersen Bushflyers 82 46 99 227
77 Matthew Stocks Bushflyers 48 85 94 227
77 Joseph Wilson Bushflyers 72 68 87 227
80 Pauli Piiroinen Bushflyers 36 111 79 226
81 Peter Miller Bushflyers 51 89 85 225
82 Shannan Forrest Parawanga Orienteers 26 60 55 82 223
83 Ann Baylis Red Roos 113 100 213
84 Jill Walker Parawanga Orienteers 73 63 74 210
84 Allison Jones Red Roos 109 101 210
86 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 46 79 84 209
87 Mace Neve Red Roos 97 110 207
88 Tomas Krajca Red Roos 86 118 204
88 Jose Zapata Red Roos 39 76 89 204
90 Kelly Young Bushflyers 66 56 80 202
91 Anna Hyslop Parawanga Orienteers 93 108 201
92 Marina Iskhakova Red Roos 79 120 199
93 Miho Yamazaki CBR Cockatoos 45 68 82 195
94 Geoff Wood Parawanga Orienteers 58 76 60 194
95 Paul Cuthbert Parawanga Orienteers 98 95 193
95 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 99 94 193
95 Ellen Johnson Bushflyers 95 98 193
98 Martin Wehner Weston Emus 100 90 190
99 Andrew Johnson Bushflyers 80 93 173
100 Alan Thompson Red Roos 105 64 169
101 Patrick Shelton Agar Abominable O-Men 64 104 168
101 Tenzing Johnson Bushflyers 63 105 168
103 Fiona Wymer Parawanga Orienteers 80 81 161
104 Edith Gray Abominable O-Men 57 97 154
105 Jesse Piiroinen Bushflyers 57 95 152
106 Fedor Iskhakov Red Roos 54 93 147
106 Martin Etherington Parawanga Orienteers 58 89 147
108 Jane Barnett Bushflyers 88 57 145
108 Jordi Canadell Bushflyers 52 93 145
110 Samuel Wilson Red Roos 61 79 140
111 Stephen Melhuish Parawanga Orienteers 73 62 135
112 Wayne Gregson Red Roos 133 133
113 Saara Norrgrann Red Roos 131 131
114 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 128 128
115 Andrew Barnett Bushflyers 124 124
115 Ben Rattray Red Roos 124 124
115 Belinda Lawford CBR Cockatoos 124 124
118 Geoffrey Dabb Bushflyers 123 123
119 John Sutton Red Roos 112 112
120 Andrew Hobson Bushflyers 47 62 109
121 Zoe Terrill Red Roos 108 108
121 Hugh Moore Red Roos 108 108
123 Matthew Purcell Grammar Senior 106 106
124 Maurice Patten Red Roos 43 59 102
125 Ian Prosser Abominable O-Men 100 100
126 Mark Bourne Abominable O-Men 96 96
127 Coral Dow Bushflyers 27 67 94
127 Bruce Barnett Bushflyers 94 94
129 Jon Glanville Parawanga Orienteers 93 93
130 Jenny Hawkins Bushflyers 90 90
131 Ken Young Bushflyers 34 55 89
131 John Shelton Agar Abominable O-Men 89 89
133 Dean Kenneally Red Roos 84 84
134 Greg Lane Parawanga Orienteers 83 83
135 Ann Sutton Red Roos 80 80
136 Annabel Scott Red Roos 75 75
137 Kirsten Wehner Weston Emus 69 69
138 Jo Hobson Bushflyers 66 66
139 Edwina Mulhearn Red Roos 65 65
140 Andrew Cheffers Weston Emus 64 64
141 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 62 62
142 Roy Meuronen Bushflyers 61 61
142 Jonathan Ricks Red Roos 61 61
144 Greg Terrill Red Roos 59 59
145 Nic Plunkett-Cole Bushflyers 55 55
146 Aidan Guinness Parawanga Orienteers 54 54
147 Jane Saye Abominable O-Men 53 53
148 Jack Read Red Roos 49 49
149 Martin Charles Red Roos 45 45
150 Thomas Charles Red Roos 43 43
151 Alex Ricks Red Roos 40 40
152 Nicholas Brennan Grammar Senior 38 38
153 Robert Fisher Parawanga Orienteers 35 35
154 Michelle Cochrane Parawanga Orienteers 33 33
155 Justine Hobson Bushflyers 32 32
156 Hermann Wehner Weston Emus 30 30
157 John Suominen Weston Emus 29 29
158 Kevin Paine Bushflyers 25 25

Events

Date Name Organiser Discipline
16/03/2019 ACT Sprint Distance Championships: ACT League #1, West Deakin Abominable O-Men sprint
17/03/2019 ACT Classic Series: ACT League #2, The Gib Bushflyers middle
07/04/2019 ACT Classic Series: ACT League #3, Badja Parawanga Orienteers long
18/05/2019 National Orienteering League (NOL) & NSW Middle Championships (SL3) + ACT League #4 Orienteering ACT, Western and Hills Orienteers middle
19/05/2019 National Orienteering League Ultralong (NOL) & NSW Long Championships (SL4) + ACT League #5 Orienteering ACT, Western and Hills Orienteers ultralong
02/06/2019 ACT Classic Series: Jim Sawkins Memorial Handicap, ACT League #6, Mt Jerrabomberra Red Roos long