*** Instance-specific ***

2020 ACT League

Print

Standings after 5 of 6 events.

The ACT League Series (on Hard difficulty courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). For Championship events a 10% loading is added to make the top points 138. The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Only current members of an Orienteering ACT club are eligible to score ACT League points. The person with the most points at the end of the Series is named the ACT Orienteer of the Year and is presented with the Wehner Cup.

Handicap

Pl Name Club
19/7
2/8
16/8
30/8
13/9
27/9
Total
1 Matthew Crane Abominable O-Men 124 125 124 (124) (124) 373
2 Shannon Jones Abominable O-Men 125 123 119 (117) 367
2 Ryan Stocks Bushflyers 122 123 (118) 122 (122) 367
4 Martin Dent Red Roos 123 117 125 (115) 365
5 David Stocks Bushflyers 121 120 (116) 123 (74) 364
6 Tomas Krajca Red Roos 118 124 120 362
7 Ian Prosser Abominable O-Men 119 (115) 117 125 361
8 Paul de Jongh Bushflyers (117) 119 120 121 360
9 Mark Gregson Red Roos 116 122 118 356
10 Tate Needham Red Roos (110) 122 116 113 351
11 Patrick Miller Bushflyers 112 121 116 349
11 Grace Crane Abominable O-Men (112) 116 114 (109) 119 349
13 Cath Chalmers Red Roos 115 117 113 345
14 Justine Hobson Bushflyers (100) 118 112 112 342
15 Owen Radajewski Parawanga Orienteers 107 119 115 (93) 341
15 Matthew Stocks Bushflyers 111 (104) 110 (85) 120 341
17 Mark Bourne Abominable O-Men 114 110 112 (99) 336
18 Phil Walker Parawanga Orienteers 113 105 (92) 114 332
19 Ana Herceg Parawanga Orienteers 107 (106) 111 110 328
19 John Scown Abominable O-Men 109 108 (107) 111 328
21 Valerie Barker Bushflyers 105 (100) 103 (88) 118 326
22 Alison Inglis Bushflyers 121 103 100 324
23 Robert Allison Red Roos 106 (89) (97) 101 108 315
23 Ross Stewart Bushflyers 108 105 102 315
25 Judy Allison Red Roos 102 (92) (96) 104 103 309
25 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 111 99 99 (68) 309
27 Mary McDonald Abominable O-Men (96) 102 105 101 308
28 Pauli Piiroinen Bushflyers 93 114 97 (71) 304
28 Marina Iskhakova Red Roos (65) 106 91 107 304
30 Ari Piiroinen Bushflyers 109 108 (79) 86 (80) 303
31 Mace Neve Red Roos 104 97 101 (87) (94) 302
32 Natalie Miller Bushflyers 103 114 81 298
33 Bruce Bowen Parawanga Orienteers (92) 98 104 95 (92) 297
34 Liz Abbott Parawanga Orienteers 99 91 (90) 106 (77) 296
35 Sue Garr Parawanga Orienteers (77) 88 (78) 93 110 291
36 Nathan Guinness Parawanga Orienteers 102 92 96 290
37 John Shelton Agar Abominable O-Men 91 89 (75) 106 286
38 Grant McDonald Abominable O-Men 89 98 (79) 97 284
39 Silke Speier Bushflyers 90 83 (73) 105 278
39 Carol Harding Bushflyers (69) 100 90 88 278
39 Andrew Cumming Thom Parawanga Orienteers (68) 93 81 104 278
42 Joseph Wilson Bushflyers (72) 86 86 98 270
43 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 76 107 84 267
44 Hugh Moore Red Roos 88 85 91 264
45 Jon Glanville Parawanga Orienteers 83 (62) (58) 82 95 260
46 John Sutton Red Roos 78 84 (49) 96 258
47 Kerryne Jones Red Roos (67) 74 74 109 257
48 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 80 91 (54) 84 255
49 Rohan Hyslop Parawanga Orienteers 96 80 76 (76) 252
49 Keith Fifield Red Roos 82 72 (52) 98 252
51 Bill Jones Red Roos 90 67 94 251
52 Grant Bluett Abominable O-Men 125 123 248
52 Matthew Purcell Grammar Senior (75) (53) 84 77 87 248
54 Stephen Goggs Red Roos 85 79 81 (68) 245
55 Tony Garr Parawanga Orienteers 74 82 88 (72) 244
56 Andrew Slattery Red Roos (66) (54) 76 78 89 243
57 Jonathan Ricks Red Roos 81 93 67 241
57 David Hogg Parawanga Orienteers 94 95 52 241
59 Grant Battersby Weston Emus 87 87 60 234
60 Kathie Dent Red Roos 120 113 233
61 Eoin Rothery Red Roos 121 108 229
62 Chris Stocks Bushflyers 84 64 (62) (48) 79 227
62 Bryant Allen Parawanga Orienteers 81 (56) 66 80 227
62 Jenna Linehan Red Roos 70 72 85 227
65 Pat Miethke Parawanga Orienteers 69 75 (55) (55) 78 222
66 Chris Andersen Bushflyers 76 59 82 217
66 Fedor Iskhakov Red Roos 83 65 (60) 69 217
66 Tara Melhuish Parawanga Orienteers 115 102 217
66 Alan Sargeant Bushflyers 86 49 82 217
70 Colleen Mock Parawanga Orienteers 80 70 (58) 66 216
71 David Jenkins Bushflyers 79 63 (44) (59) 73 215
71 Tim Cochrane Parawanga Orienteers 58 68 89 (55) 215
73 Anthony Powell Bushflyers 67 77 69 213
74 Martin Wehner Weston Emus 101 109 210
75 Ann Sutton Red Roos 55 95 (37) 51 201
76 Anna Hasan Parawanga Orienteers 71 57 72 200
77 James Heyes Parawanga Orienteers 73 (51) 66 59 198
78 Greg Wilson Bushflyers 63 (60) (52) 64 62 189
79 Andrew Hobson Bushflyers 62 61 (59) 65 188
80 Jane Saye Abominable O-Men 70 63 54 187
81 Samuel Wilson Red Roos 59 (55) 64 (49) 63 186
82 Davin Fifield Red Roos 95 90 185
83 John Suominen Weston Emus 78 42 61 181
84 Eino Meuronen Bushflyers 65 71 44 180
85 James Derlacki Red Roos (53) (50) 56 65 58 179
85 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 50 43 86 179
87 Michael Burt Red Roos 57 46 75 178
88 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 85 39 49 173
89 Eric Wainwright Red Roos 77 94 171
90 Anthony Slatyer Parawanga Orienteers 51 62 56 169
91 Patrick Shelton Agar Abominable O-Men 94 69 163
92 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 42 57 (36) 61 160
93 Robyn D'Ascenzo Bushflyers 54 (46) (38) 53 47 154
94 Jo Hobson Bushflyers 58 44 (43) 51 153
95 Michael D'Ascenzo Bushflyers 49 52 (41) 45 146
95 Ann Scown Abominable O-Men 63 83 146
97 Robert Mouatt Red Roos 50 37 46 133
98 Brendan Wilson Bushflyers 75 56 131
99 John Harding Parawanga Orienteers 41 41 48 130
100 Shannan Forrest Parawanga Orienteers 40 39 50 129
101 Christopher Ward Abominable O-Men 36 34 57 127
102 Andrew Cheffers Weston Emus 70 53 123
103 Stephen Still Abominable O-Men 66 54 120
104 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 113 113
105 Matt Doyle Abominable O-Men 111 111
106 Stephen Melhuish Parawanga Orienteers 103 103
107 Paul Cuthbert Parawanga Orienteers 101 101
108 Andy Hogg Parawanga Orienteers 100 100
109 Toby Lang Bushflyers 99 99
110 Ingrid Shelton Agar Abominable O-Men 98 98
111 Lynwen Connick Bushflyers 52 45 97
111 Graham Atkins Parawanga Orienteers 97 97
111 Diana Hallam Parawanga Orienteers 47 50 97
114 Kirsten Wehner Weston Emus 56 40 96
115 Alex Ricks Red Roos 87 87
116 Peter Antcliff Bushflyers 43 40 83
116 Natalie Smith Parawanga Orienteers 83 83
118 Ian Elz Parawanga Orienteers 33 43 76
119 Peter Miller Bushflyers 74 74
120 Hannu Mannering Bushflyers 73 73
120 Phoebe Dent Red Roos 73 73
122 Edith Gray Abominable O-Men 71 71
122 Carys Connick Bushflyers 71 71
124 Monika Binder Parawanga Orienteers 70 70
125 Leigh Dickie Red Roos 68 68
126 Susanne Harrysson Bushflyers 67 67
127 Penny Brothers Red Roos 64 64
127 Henry Gotzinger Grammar Senior 64 64
129 Jesse Piiroinen Bushflyers 61 61
129 Mark Parsons Bushflyers 61 61
131 Melissa Clarke Parawanga Orienteers 60 60
131 Maurice Patten Red Roos 60 60
133 Dean Kenneally Red Roos 57 57
134 Jose Zapata Red Roos 53 53
135 Tommy Charles Red Roos 51 51
136 Christine Maniti Parawanga Orienteers 48 48
136 Braedy Jaugietis Grammar Senior 48 48
138 Steve Doyle Abominable O-Men 47 47
138 Jill Walker Parawanga Orienteers 47 47
140 Martin Etherington Parawanga Orienteers 46 46
141 Martin Charles Red Roos 45 45
141 Tara Sutherland Parawanga Orienteers 45 45
143 Caitlyn Maniti Parawanga Orienteers 44 44
144 Barbara Martin Parawanga Orienteers 42 42
145 Nick Melhuish Parawanga Orienteers 38 38
146 Edwina Mulhearn Red Roos 35 35

Events

Date Name Organiser Discipline
19/07/2020 ACT Classic Series: ACT League #1, Isaacs Ridge Abominable O-Men long
02/08/2020 ACT Classic Series: ACT League #2, Tuggeranong Hill Parawanga Orienteers long
16/08/2020 ACT Classic Series: ACT League #3, Mt Jerrabomberra Bushflyers long
30/08/2020 ACT Classic Series: ACT League #4, Awoonga Red Roos long
13/09/2020 ACT Classic Series: ACT League #5, Tidbinbilla Red Roos middle
27/09/2020 ACT Classic Series: ACT League #6 & NSW SL #4, East Kowen Orienteering ACT, Orienteering NSW, Parawanga Orienteers long