Orienteering Australia

2018 ACT League

Print

Standings after 10 of 11 events.

The ACT League Series (on Red (Hard) difficulty courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). For pre-entry events a 10% loading is added to make the top points 138. The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Championships races and events with pre-entry or where maps cannot be seen until after starting earn 10% more points.

Only current members of an Orienteering ACT club are eligible to score ACT League points. The person with the most points at the end of the Series is named the ACT Orienteer of the Year and is presented with the Wehner Cup.

Handicap

Pl Name Club
17/3
18/3
15/4
12/5
13/5
3/6
24/6
22/7
25/8
26/8
16/9
Total
1 Matthew Crane Abominable O-Men 138 (121) 132 131 137 125 (124) 125 788
2 Ian Prosser Abominable O-Men 134 132 (120) 127 125 138 122 778
3 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 133 126 131 132 124 124 (123) 770
4 Ana Herceg Parawanga Orienteers 127 122 135 123 136 119 (103) 762
5 David Stocks Bushflyers 129 127 130 125 123 123 (122) 757
6 Toni Brown Bushflyers 130 125 122 127 122 122 (115) 748
7 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 112 133 123 129 (88) 133 112 742
8 Tristan Miller Bushflyers (112) 120 136 131 115 120 117 739
9 Caitlin Young Bushflyers 128 122 117 134 (97) 114 115 (106) 730
10 Toby Lang Bushflyers 121 129 121 114 121 117 723
11 Mark Gregson Red Roos 122 (97) 125 121 122 114 116 720
12 Alison Inglis Bushflyers 123 123 110 134 115 112 717
13 Matthew Stocks Bushflyers 125 (103) (96) 115 126 120 111 111 708
14 Ari Piiroinen Bushflyers 125 105 (100) 132 110 116 110 698
15 Valerie Barker Bushflyers 117 111 (91) (99) 109 101 111 113 662
16 Judy Allison Red Roos (89) 120 (99) (93) 116 110 108 106 101 661
17 Zoe Melhuish Parawanga Orienteers 130 113 138 138 128 647
18 Patrick Miller Bushflyers 138 130 128 125 124 645
19 John Shelton Agar Abominable O-Men 115 108 (82) 112 110 102 97 (89) (93) 644
19 Martin Dent Red Roos 136 134 118 135 121 644
21 Robin Mennet Bushflyers 135 131 121 137 116 640
22 Ryan Stocks Bushflyers 66 112 111 125 113 110 637
22 Paul de Jongh Bushflyers 102 97 108 113 109 108 637
24 Phil Walker Parawanga Orienteers 87 119 117 120 99 93 635
25 David Hogg Parawanga Orienteers 101 121 (89) 106 105 95 105 633
26 Ella Cuthbert Parawanga Orienteers 137 128 127 117 118 627
27 Jon Glanville Parawanga Orienteers 113 (90) 107 110 107 (79) (77) 92 92 621
28 Geoffrey Dabb Bushflyers 103 (65) 73 117 111 107 102 613
29 Graham Atkins Parawanga Orienteers 114 95 104 90 99 104 606
29 Andrew Slattery Red Roos 114 104 (63) (82) 108 105 84 91 606
31 Zac Needham Red Roos 86 108 103 123 97 86 603
32 Robert Allison Red Roos 110 94 (72) 108 95 96 97 600
33 Pat Miethke Parawanga Orienteers (86) 116 91 104 (87) 94 104 89 598
34 Chris Andersen Bushflyers 88 102 85 109 107 100 591
34 Marina Iskhakova Red Roos 100 124 134 115 118 591
36 Cath Chalmers Red Roos 114 123 119 123 107 586
37 Eoin Rothery Red Roos 118 136 102 112 114 582
38 Joseph Wilson Bushflyers 117 91 81 81 102 95 567
39 Tate Needham Red Roos 105 87 84 (80) 94 100 81 551
40 Bruce Barnett Bushflyers 124 103 113 112 98 550
40 Michael Burt Red Roos 107 101 79 101 82 80 550
42 Liz Abbott Parawanga Orienteers 131 106 83 107 121 548
43 David Jenkins Bushflyers 116 109 52 85 99 79 540
44 Keith Fifield Red Roos 94 85 94 88 91 85 537
45 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 126 88 104 101 114 533
46 Ross Stewart Bushflyers 119 109 95 104 105 532
47 Ken Young Bushflyers 115 85 94 61 85 84 524
48 Eric Wainwright Red Roos 120 110 109 89 91 519
49 Greg Wilson Bushflyers 78 83 (69) (69) 97 88 85 83 514
50 Silke Speier Bushflyers 84 92 82 90 56 95 499
51 Hamish Prosser Abominable O-Men 105 102 81 87 118 493
52 Chris Stocks Bushflyers 75 (75) 86 93 82 78 78 492
53 John Suominen Weston Emus (70) (57) 83 96 75 72 71 81 478
53 John Harding Parawanga Orienteers 71 107 (59) (53) (53) 78 70 70 (66) 82 478
55 Noah Poland Bushflyers 101 133 122 120 476
56 Brendan Wilson Bushflyers 100 87 89 102 96 474
57 John Sutton Red Roos 73 111 88 84 113 469
58 Kerryne Jones Red Roos 91 81 107 103 86 468
59 Grace Crane Abominable O-Men 119 116 112 119 466
60 Miho Yamazaki Parawanga Orienteers 82 95 101 77 101 456
61 Sue Garr Parawanga Orienteers 104 71 106 80 90 451
62 David Poland Bushflyers 118 119 117 94 448
63 Bryant Allen Parawanga Orienteers 106 88 62 98 92 446
64 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 77 64 91 57 77 76 442
65 Martin Etherington Parawanga Orienteers 92 66 91 98 88 435
65 Jack Laing Parawanga Orienteers 111 112 93 119 435
65 Nick Melhuish Parawanga Orienteers 111 115 79 130 435
68 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 79 77 90 35 58 95 434
69 Andrew Hobson Bushflyers 92 80 68 64 63 61 428
70 Tony Garr Parawanga Orienteers 100 113 56 67 89 425
71 Tom de Jongh Bushflyers 90 99 59 89 82 419
72 Edith Gray Abominable O-Men 73 75 102 90 77 417
73 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 104 106 105 87 402
74 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 76 98 117 109 400
75 Ivy Prosser Bushflyers 68 55 80 86 100 389
76 Carol Harding Bushflyers 118 108 87 65 378
77 Kathie Dent Red Roos 110 68 107 91 376
78 Davin Fifield Red Roos 98 80 92 105 375
79 Allison Jones Red Roos 124 126 124 374
80 Michael D'Ascenzo Bushflyers 80 89 52 74 69 364
81 Andy Hogg Parawanga Orienteers 115 118 129 362
82 Rob Walter Red Roos 102 116 135 353
83 Andrew Johnson Bushflyers 58 86 111 97 352
84 Kelly Young Bushflyers 85 93 78 94 350
85 Robert Mouatt Red Roos 72 41 86 73 76 348
86 Peter Antcliff Bushflyers 81 86 36 65 73 341
87 John Scown Abominable O-Men 85 126 129 340
88 Tenzing Johnson Bushflyers 71 75 90 103 339
89 Andrew Cumming Thom Parawanga Orienteers 93 96 77 66 332
89 Jane Saye Abominable O-Men 96 95 81 60 332
91 Grant McDonald Abominable O-Men 128 99 103 330
92 Jonathan Ricks Red Roos 49 71 98 98 316
92 Mary McDonald Abominable O-Men 113 104 99 316
94 Fedor Iskhakov Red Roos 73 77 70 88 308
95 Nic Plunkett-Cole Bushflyers 101 94 106 301
96 Bill Jones Red Roos 106 96 96 298
97 Peter Miller Bushflyers 60 81 71 79 291
98 Tara Sutherland Parawanga Orienteers 114 83 90 287
99 Monika Binder Parawanga Orienteers 108 84 92 284
100 Roy Prosser Bushflyers 119 68 92 279
101 Colleen Mock Parawanga Orienteers 109 79 83 271
102 Michael Mitchell Bushflyers 99 94 76 269
102 Ann Scown Abominable O-Men 97 72 100 269
104 Coral Dow Bushflyers 40 74 79 72 265
105 Shannan Forrest Parawanga Orienteers 48 67 72 72 259
106 Shannon Jones Abominable O-Men 137 120 257
107 Barbara Martin Parawanga Orienteers 83 93 80 256
108 Jo Allison Red Roos 136 118 254
109 Jesse Piiroinen Bushflyers 98 79 75 252
110 Pauli Piiroinen Bushflyers 135 116 251
111 Tamsin Moran Bushflyers 124 120 244
112 Andrew Cheffers Weston Emus 78 76 87 241
113 Matt Doyle Abominable O-Men 103 133 236
114 Jill Walker Parawanga Orienteers 83 65 84 232
115 Belinda Allison Red Roos 106 124 230
115 Jo Hobson Bushflyers 70 78 82 230
115 Samuel Wilson Red Roos 76 64 90 230
118 Nathan Guinness Parawanga Orienteers 108 121 229
119 Ann Sutton Red Roos 87 137 224
120 Blair Trewin Bushflyers 105 114 219
121 Flynn Hopkins Red Roos 72 79 61 212
122 Robyn D'Ascenzo Bushflyers 76 49 78 203
123 Hugh Moore Red Roos 99 96 195
124 Paul Cuthbert Parawanga Orienteers 98 81 179
125 Sandra Hogg Parawanga Orienteers 74 47 54 175
126 Harry Gibbs Grammar Senior 96 78 174
127 Hind Needham Red Roos 34 71 67 172
128 Jane Barnett Bushflyers 75 89 164
128 Lynwen Connick Bushflyers 76 42 46 164
130 Kevin Paine Bushflyers 67 45 50 162
131 Martin Charles Red Roos 84 73 157
131 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 95 62 157
133 Carys Connick Bushflyers 97 58 155
134 David Just Bushflyers 69 85 154
135 Thomas Charles Red Roos 75 76 151
136 Braeden Jaugietis Grammar Senior 74 75 149
137 Eino Meuronen Bushflyers 74 74 148
138 Tamara Needham Red Roos 73 68 141
139 Angus Knowles Grammar Senior 55 83 138
140 Zack Noyes Grammar Senior 50 86 136
141 Tara Melhuish Parawanga Orienteers 132 132
142 Marcus Gellel Grammar Senior 57 74 131
143 Ian Elz Parawanga Orienteers 61 69 130
144 Greg Terrill Bushflyers 67 62 129
145 Kai Dewar Grammar Senior 59 69 128
146 Ellen Johnson Bushflyers 119 119
147 Natalie Miller Bushflyers 118 118
148 Martin Wehner Weston Emus 116 116
149 Michael Guthrie Parawanga Orienteers 113 113
150 Morten Pedersen Parawanga Orienteers 109 109
150 Anita Scherrer Bushflyers 109 109
152 Tomas Krajca Red Roos 103 103
153 Matthew Purcell Grammar Senior 100 100
153 Scott Wilkinson Bushflyers 100 100
155 Elise Northcote Bushflyers 48 51 99
156 Clare Lonergan Bushflyers 98 98
157 Tyra Kuan Grammar Senior 37 59 96
158 Mark Parsons Bushflyers 93 93
158 Pauli Viljakainen Bushflyers 93 93
160 Geoff Wood Orienteering ACT 92 92
161 John Foster Weston Emus 88 88
162 Will Madl Grammar Senior 87 87
163 Robert D'Ascenzo Bushflyers 38 47 85
164 Ross Kerr Parawanga Orienteers 84 84
164 Greg Lane Parawanga Orienteers 84 84
166 Grant Battersby Weston Emus 83 83
167 Stephen Still Abominable O-Men 82 82
168 Garry Fry Red Roos 80 80
168 Toby Wilson Grammar Senior 80 80
170 Alan Thompson Red Roos 78 78
171 Craig Cowan Bushflyers 77 77
172 Ian Crellin Parawanga Orienteers 74 74
173 Patrick Shelton Agar Abominable O-Men 70 70
173 John Allen Grammar Senior 70 70
175 Daniel McAuliffe Parawanga Orienteers 69 69
176 Tom O'Brien Grammar Senior 64 64
177 Jason Baldwin Abominable O-Men 63 63
177 Louise Rose Red Roos 63 63
179 Lachlan Ho Grammar Senior 62 62
180 Damian Camilleri Grammar Senior 60 60
180 Daniel Ross Parawanga Orienteers 60 60
182 Darren Ross Parawanga Orienteers 58 58
183 Kieran Macdonell Bushflyers 54 54
184 Hermann Wehner Weston Emus 51 51
185 Maureen Denmead Bushflyers 46 46
186 Lachlan Young Bushflyers 44 44
187 Hugh Jorgensen Red Roos 43 43
188 Michael Tedeschi Red Roos 39 39

Events

Date Name Organiser Discipline
17/03/2018 ACT League #1, Collector Hill (NSW State League #1) Bushflyers middle
18/03/2018 NSW State League #2 - Snows Hill (ACT League #2) Big Foot NSW long
15/04/2018 ACT League #3 Orroral Tracking Station Red Roos middle
12/05/2018 ACT Sprint Distance Championships: ACT League #5 & NSW League #5, Canberra Grammar School Orienteering NSW, Bushflyers sprint
13/05/2018 ACT Middle Distance Championships: ACT League #6 & NSW League #6, Orroral Crossing Orienteering NSW, Parawanga Orienteers middle
03/06/2018 ACT Classic Series: Jim Sawkins Memorial Handicap, ACT League #7, Wild Deer Sands Red Roos long
24/06/2018 ACT Classic Series: ACT League #8, Ballinafad Creek Bushflyers long
22/07/2018 ACT Classic Series: ACT League #9, Mt Jerrabomberra Parawanga Orienteers long
25/08/2018 ACT Metro Series: Junior League #13 & ACT League #10, Cooleman Ridge Red Roos middle
26/08/2018 ACT Classic Series: ACT League #11, Picaree Hill Bushflyers long
16/09/2018 2018 ACT Long Distance Championships: ACT League #12, Sandhills Red Roos long