Orienteering Australia

2019-20 ACT Runners Shop Twilight Series

Print

Standings after 8 of 9 events.

The Runners Shop Twilight Series (on Moderate courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Runners Shop vouchers will be presented to the top three placings in the Series.

Handicap

Pl Name Club
23/10
30/10
6/11
13/11
20/11
27/11
4/12
11/12
18/12
Total
1 Shannon Jones Abominable O-Men 125 121 (120) 123 124 (121) 125 618
2 Elin Erne Parawanga Orienteers 123 124 125 124 120 (93) 616
3 Martin Dent Red Roos (116) (108) 123 125 117 123 124 612
4 Ella Cuthbert Parawanga Orienteers 122 125 120 115 123 605
5 Ryan Stocks Bushflyers 124 117 122 119 122 604
6 Paul de Jongh Bushflyers 117 115 (113) 117 (92) 117 121 587
7 Emily Walter Red Roos 115 (113) 118 115 114 119 581
8 Kathie Dent Red Roos 109 (90) 114 113 125 (83) 117 578
9 Matthew Stocks Bushflyers 109 112 116 (98) 112 118 567
10 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 99 119 (98) 106 115 124 (83) 563
11 Elye Dent Red Roos 118 98 116 101 122 555
12 Judy Allison Red Roos (97) 118 100 108 114 113 (70) 553
13 Valerie Barker Bushflyers 108 (78) 104 119 111 109 551
14 Natalie Miller Bushflyers 95 105 122 105 115 542
15 Tara Sutherland Parawanga Orienteers 106 109 103 (94) 105 114 537
16 Marina Iskhakova Red Roos 110 103 (79) 96 112 115 536
16 Carol Harding Bushflyers 103 111 (92) (95) 108 103 111 536
18 Chloe Miller Bushflyers 121 (78) 105 (39) 118 107 84 535
19 Phil Walker Parawanga Orienteers 105 107 105 (93) 105 (102) 107 529
20 Tate Needham Red Roos 107 (54) 104 91 106 104 512
21 Ari Piiroinen Bushflyers 110 86 97 113 103 509
22 Bruce Barnett Bushflyers 101 102 (85) 100 99 104 506
23 David Stocks Bushflyers 119 125 125 122 491
24 Jon Glanville Parawanga Orienteers 100 98 83 103 (83) (66) 101 485
25 Michael Mitchell Bushflyers 69 116 102 101 95 483
26 Fredrick Pryjma Parawanga Orienteers 106 82 108 87 97 480
27 Anthony Scott Red Roos 118 120 120 120 478
28 Eoin Rothery Red Roos 117 122 121 116 476
29 David Hogg Parawanga Orienteers (65) 92 106 107 73 95 473
30 Zoe Terrill Bushflyers 78 107 59 118 108 470
31 Tristan Miller Bushflyers 120 117 109 119 465
32 Toby Lang Bushflyers 121 114 112 113 460
33 Silke Speier Bushflyers 74 114 (70) (32) 100 (45) 77 93 458
34 Jack Read Red Roos 104 76 (27) 64 108 105 457
35 Cath Chalmers Red Roos 112 111 121 111 455
36 Mika Moor Bushflyers 85 (48) 96 72 99 (72) 100 452
37 Davin Fifield Red Roos 90 84 90 94 85 443
37 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 110 116 116 101 443
39 Edith Gray Abominable O-Men (64) 95 77 91 (68) 88 90 441
40 Keith Fifield Red Roos 88 88 (65) (56) 88 71 97 432
41 Jacob Miller Bushflyers 99 58 73 85 116 (56) 431
42 Chris Andersen Bushflyers 100 (63) 66 88 82 89 425
43 Bill Jones Red Roos 101 111 100 109 421
43 Robert Allison Red Roos (56) 87 102 77 57 98 421
45 Joseph Wilson Bushflyers 87 74 (45) 85 (51) 80 92 418
45 Annette Lescinsky Bushflyers 79 (43) 84 65 96 (65) 94 418
47 Andrew Slattery Red Roos 91 (61) 65 87 76 96 415
48 David Jenkins Bushflyers 81 (53) 98 91 67 75 412
49 Ross Stewart Bushflyers 108 102 93 106 409
50 John Shelton Agar Abominable O-Men 96 111 107 93 407
51 Mark Gregson Red Roos 112 109 70 114 405
52 Patrick Shelton Agar Abominable O-Men 85 99 82 89 47 (46) 402
53 Pauli Piiroinen Bushflyers 93 91 86 88 39 397
53 Jonathan Miller Bushflyers 79 83 66 (61) 84 (62) 85 397
55 Morten Pedersen Parawanga Orienteers 102 96 97 101 396
56 Hannu Mannering Bushflyers (57) 68 69 (43) 78 (55) 92 79 386
57 Stephen Still Abominable O-Men 77 53 70 89 91 380
58 Kerryne Jones Bushflyers 40 94 88 81 74 377
59 Jo Allison Red Roos 122 124 124 370
60 Kenji Walter Bushflyers 49 86 (35) 95 (42) (43) 76 63 369
61 Monika Binder Parawanga Orienteers 51 103 102 106 362
62 Mark Colwell Red Roos 75 75 40 67 90 347
63 Pat Miethke Parawanga Orienteers (53) 66 (36) 83 65 54 78 346
64 Ivy Prosser Bushflyers 92 84 68 99 343
65 Andy Hogg Parawanga Orienteers 114 115 113 342
66 Andrew Hobson Bushflyers 63 (61) 71 63 75 69 (61) 341
67 Robert Fisher Parawanga Orienteers 61 76 60 75 (36) 64 (52) 336
68 Michael Burt Red Roos 77 (47) (47) 68 53 69 67 334
69 Matthew Purcell Grammar Senior 81 45 52 66 (31) 88 332
70 David Poland Bushflyers 95 38 89 104 326
70 Zack Noyes Grammar Senior 89 65 (30) 84 32 56 326
72 Jennifer Webb Abominable O-Men 48 69 (44) 50 (41) 78 76 321
73 Merv Bendle Dandenong Ranges Orienteering Club 51 71 46 70 80 318
73 Paul Cuthbert Parawanga Orienteers 96 110 112 318
75 Alan Sargeant Bushflyers 55 58 57 (55) (54) 74 (25) 68 312
76 John Suominen Weston Emus 49 (33) (34) 76 61 82 40 308
77 Julia Waddell-Wood Bushflyers 59 81 (41) 44 75 48 307
78 Michael Guthrie Parawanga Orienteers 54 (38) (29) 58 60 60 73 305
79 Alan Thompson Red Roos 71 48 69 54 62 304
80 Greg Wilson Bushflyers 60 50 (40) (25) 53 63 (47) 77 303
81 Tony Garr Parawanga Orienteers 67 71 82 82 302
82 Jane Barnett Bushflyers 67 73 78 78 296
83 Hayden Dent Red Roos 112 92 91 295
84 Chris Stocks Bushflyers 74 79 59 77 289
85 Greg Jolley none 42 61 60 44 81 288
86 David Moore Parawanga Orienteers 80 72 71 63 286
87 Rohan Hyslop Parawanga Orienteers 72 80 37 94 283
88 Graham Fifield Red Roos 97 80 100 277
89 Andrew Cheffers Weston Emus 62 (34) 38 58 75 42 275
90 Duncan Currie Garingal Orienteers 67 97 110 274
91 Jamie Ellwood none 68 73 51 80 272
92 Ingrid Shelton Agar Abominable O-Men 101 87 81 269
93 Brendan Wilson Bushflyers 56 98 110 264
94 Bodie Terrill Bushflyers 97 92 72 261
95 Leroy Dickie none 93 69 96 258
96 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 38 52 (28) 59 62 42 253
96 Sandra Lindburg none 31 63 73 86 253
98 Peter Antcliff Bushflyers 52 48 (32) (25) (44) 52 45 55 252
99 Anthony Slatyer Parawanga Orienteers 58 64 50 74 246
99 Tom Landon-Smith International Orienteering Federation 89 68 89 246
101 Martin Etherington Parawanga Orienteers 51 54 (25) 49 40 49 243
102 Luca Hogg Parawanga Orienteers 123 119 242
103 James Heyes Parawanga Orienteers 46 62 76 57 241
104 Susanne Harrysson Bushflyers 81 84 72 237
105 Makhaya Hogg Parawanga Orienteers 82 91 62 235
106 Fedor Iskhakov Red Roos 73 74 87 234
107 Amber Walter Bushflyers 45 49 57 37 43 231
107 Matthew Crane Abominable O-Men 121 110 231
107 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 62 93 33 43 231
107 Peter Miller Bushflyers 83 80 68 231
107 Ian Prosser Abominable O-Men 113 118 231
112 Jonathan Ricks Red Roos 98 46 86 230
113 Owen Radajewski Parawanga Orienteers 119 104 223
114 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 66 35 79 39 219
114 Tom de Jongh Bushflyers 45 37 54 56 27 219
116 Susan Hallissy Bushflyers 39 56 (25) 33 49 34 (30) 211
117 Justine Hobson Bushflyers 107 103 210
118 Perry Harkness none 37 90 48 34 209
119 Sue Paice Parawanga Orienteers 73 58 77 208
120 Jesse Piiroinen Bushflyers 50 49 64 44 207
121 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 43 55 46 61 205
122 Tim Cochrane Parawanga Orienteers 71 87 37 195
123 Finn Marsland none 94 99 193
124 David Just Bushflyers 47 30 55 60 192
125 Bryant Allen Parawanga Orienteers 59 72 58 189
125 Amy Ting Red Roos 26 25 52 42 44 189
127 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 25 89 74 188
128 Thomas Fisher Parawanga Orienteers 39 25 27 50 45 186
129 John Harding Parawanga Orienteers 33 32 (25) (25) 38 (25) 40 41 184
129 Hind Needham Red Roos 25 41 25 36 57 184
131 Eric Wainwright Red Roos 87 94 181
131 Barbara Martin Parawanga Orienteers 50 39 39 53 181
133 Tony Leach Weston Emus 38 47 (25) 30 (29) 30 35 180
133 Ian Crellin Parawanga Orienteers 36 27 (25) 35 35 (26) 47 180
135 Chris Bendle Dandenong Ranges Orienteering Club 36 60 37 40 173
136 Daniel Ross Parawanga Orienteers 25 59 25 25 29 163
137 Mary Bullock Bushflyers 47 26 25 31 31 160
138 Greg Terrill Bushflyers 75 25 59 159
139 Brian Watson none 70 85 155
140 John Sutton Red Roos 95 59 154
141 Maria Deptulska Red Roos 86 66 152
141 Ariadna Iskhakova Red Roos 81 71 152
143 Victoria Mansell Bushflyers 35 52 64 151
144 Jo Hobson Bushflyers 41 53 30 25 149
145 James Bailie none 90 50 140
146 Lawrie Brown Parawanga Orienteers 30 25 25 25 32 137
146 Garry Fry Red Roos 79 58 137
148 Brad Vallette none 84 51 135
149 Dean Davies none 70 64 134
149 Christine O'Keefe Parawanga Orienteers 25 57 52 134
151 Spencer Collaviti Parawanga Orienteers 25 67 41 133
152 Tim Cox Parawanga Orienteers 25 51 54 130
153 Stephen Goggs Red Roos 79 50 129
154 Joshua Mansell Bushflyers 35 41 49 125
155 Allison Jones Red Roos 123 123
155 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 123 123
157 Julian Dent Central Coast Orienteers 120 120
157 Maya Ruiz Sallway Grammar Junior 63 25 32 120
159 Conor Bendle Abominable O-Men 29 30 25 34 118
160 Geoff Wood Parawanga Orienteers 42 26 48 116
161 Jenna Linehan Red Roos 45 70 115
162 Daniel Neluschi Parawanga Orienteers 31 27 25 31 114
163 Caitlin Young Bushflyers 111 111
164 Josh Robards Bushflyers 62 48 110
164 Ken Mansell Bushflyers 110 110
164 Toby Wilson Grammar Senior 46 28 36 110
167 Tom Walter Red Roos 109 109
168 Narasimha Rao Bandi Parawanga Orienteers 29 25 25 29 108
169 Jan Goetesson Bushflyers 25 25 25 32 107
170 Toni Brown Bushflyers 106 106
171 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers 104 104
172 Sandy Wilkinson Bushflyers 102 102
173 Abigail George Tintookies Orienteers 99 99
173 Sarah Bishop Parawanga Orienteers 31 33 35 99
175 Jack Read none 94 94
175 Michael Tedeschi Red Roos 25 44 25 94
177 Layla Goshti Parawanga Orienteers 42 51 93
178 Alison Inglis Bushflyers 90 90
179 Jeremy Chan none 25 29 34 88
180 Antony Moor Bushflyers 25 37 25 87
181 Brian Watson none 86 86
181 Sheryn Ringland none 86 86
181 Caitlyn Maniti Parawanga Orienteers 25 25 36 86
184 Roy Meuronen Bushflyers 33 25 25 83
184 Christopher Naunton Bendigo Orienteers 83 83
184 Christine Maniti Parawanga Orienteers 25 25 33 83
187 Zebulon Veikkanen none 82 82
188 Archie Landon-Smith International Orienteering Federation 80 80
189 Hoachen Niu Grammar Junior 25 26 28 79
190 Daniel Li Abominable O-Men 25 25 26 76
190 Connor Dent Red Roos 76 76
192 Kilian Lilje Nillumbik Emus Orienteering Club 72 72
193 Alice Radajewski Parawanga Orienteers 69 69
194 Helen Fisher Parawanga Orienteers 25 43 68
195 Laurence Wilson none 67 67
196 Brian Watson none 66 66
196 Darren Ross Parawanga Orienteers 25 41 66
198 Ross Wilkinson Bushflyers 65 65
199 Phoebe Dent Red Roos 64 64
199 Coral Dow Bushflyers 31 33 64
201 Jeremy Gallier none 27 34 61
202 Mark Parsons Bushflyers 60 60
203 Jane Saye Abominable O-Men 57 57
204 Kay Grzadka Parawanga Orienteers 56 56
205 Aaron Kooymans Red Roos 55 55
205 Christopher Ward Abominable O-Men 29 26 55
205 Toni Brown Bushflyers 55 55
208 Brian Watson none 53 53
208 Ryan Turner Grammar Senior 25 28 53
210 Ester Lazzari Abominable O-Men 25 27 52
211 Melanie Stamell none 25 25 50
211 Ewan Farquharson Red Roos 25 25 50
213 Maria Deptulska none 46 46
213 Brian Watson none 46 46
215 Jackqui Naunton Bendigo Orienteers 44 44
216 Edwina Mulhearn Red Roos 43 43
217 Sean Chan none 42 42
218 Ester Lazzari none 40 40
219 Alicia Maniti Parawanga Orienteers 39 39
220 Craig George none 38 38
220 Rosie Waddell-Wood Bushflyers 38 38
222 Boyd Wymer Parawanga Orienteers 37 37
223 Will Madl Grammar Senior 36 36
224 Ameila Cook none 34 34
225 Eloise Howland none 32 32
226 Rebecca Tedeschi Red Roos 28 28
226 Daniel Li none 28 28
226 Elena Aigner International Orienteering Federation 28 28
229 William Pickering 25 25
229 Rowan Edwards none 25 25
229 Heidi Walter Bushflyers 25 25
229 Kristian Maksan Grammar Junior 25 25
229 Stephen Murray none 25 25
229 Freddy Gaffey none 25 25
229 Jessica Hudspeth none 25 25
229 Matthew Ellwood none 25 25
229 Nicola Marshall Australopers 25 25
229 Aidan Melia none 25 25
229 Anna Reboldi none 25 25
229 Robert Pearson none 25 25

Events

Date Name Organiser Discipline
23/10/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #1: Stirling Ridge Red Roos middle
30/10/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #2 & Map Mates Welcome: Ginninderra Creek Parawanga Orienteers middle
06/11/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #3 & Map Mates #1: Remembrance Park Bushflyers middle
13/11/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #4 & Map Mates #2: Campbell Park Red Roos middle
20/11/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #5 & Map Mates #3: Mt Taylor Bushflyers middle
27/11/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #6: Barrenjoey Parawanga Orienteers middle
04/12/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #7 & Map Mates #4: Campbell Parklands Bushflyers middle
11/12/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #8: Aranda Bushlands Abominable O-Men middle
18/12/2019 ACT Runners Shop Twilight Series #9: Mt Ainslie North Bushflyers middle