Orienteering Australia

2018-19 ACT Runners Shop Twilight Series

Print

Standings after 5 of 9 events.

The Runners Shop Twilight Series (on Orange courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Runners Shop vouchers will be presented to the top three placings in the Series.

Handicap

Pl Name Club
17/10
24/10
31/10
7/11
14/11
21/11
28/11
5/12
12/12
Total
1 Toni Brown Bushflyers 123 124 124 (119) (121) 371
1 Martin Dent Red Roos 125 121 (112) 125 371
3 David Stocks Bushflyers 121 (120) (117) 123 122 366
4 Zoe Melhuish Parawanga Orienteers 122 121 120 (120) 363
5 Ella Cuthbert Parawanga Orienteers 124 116 118 358
6 Grace Crane Abominable O-Men 119 (110) 115 119 353
7 Toby Lang Bushflyers 120 (109) 116 (99) 112 348
7 Noah Poland Bushflyers 114 (91) (108) 121 113 348
7 Ana Herceg Parawanga Orienteers 119 117 112 (111) 348
10 Tara Melhuish Parawanga Orienteers 116 110 117 343
10 Matthew Stocks Bushflyers (73) 115 114 114 343
12 Cath Chalmers Red Roos 109 116 115 340
13 Allison Jones Red Roos 115 111 113 339
13 Gareth Prosser (107) 119 111 109 339
15 Ryan Stocks Bushflyers 110 109 117 336
16 Marina Iskhakova Red Roos 107 108 (101) (106) 116 331
17 Phil Walker Parawanga Orienteers 104 118 (102) 108 330
18 Paul de Jongh Bushflyers 106 115 (91) 103 324
19 Shannon Jones Abominable O-Men 96 123 104 323
20 Carol Harding Bushflyers 108 100 111 319
20 Owen Radajewski Parawanga Orienteers 112 105 102 319
22 Bill Jones Red Roos 104 112 (94) 101 (99) 317
23 Kathie Dent Red Roos 96 114 (92) 104 314
24 Judy Allison Red Roos 93 113 106 312
25 Mark Gregson Red Roos 90 106 107 303
26 Elye Dent Red Roos 56 122 120 298
26 Morten Pedersen Parawanga Orienteers 95 108 95 298
28 Ari Piiroinen Bushflyers 102 95 (90) 100 297
29 Tate Needham Red Roos 91 (69) 97 105 293
30 Robert Allison Red Roos 97 97 98 292
31 Tara Sutherland Parawanga Orienteers 97 103 88 288
32 Susanne Harrysson Bushflyers 105 102 79 286
33 Davin Fifield Red Roos (88) (88) 96 100 89 285
34 Ivy Prosser Bushflyers 101 86 (33) 96 (66) 283
35 Jon Glanville Parawanga Orienteers 99 94 (57) 89 (83) 282
36 Bryant Allen Parawanga Orienteers 93 92 (75) (83) 92 277
37 Zack Noyes Grammar Senior 90 98 (55) 87 (63) 275
38 Zac Needham Red Roos 89 (55) (81) 98 87 274
39 Michael Mitchell Bushflyers 85 98 90 (78) 273
40 Pauli Piiroinen Bushflyers (78) 80 93 95 (76) 268
41 Tony Garr Parawanga Orienteers 79 (65) 91 93 263
42 James Bailie ANU Mountaineering Club 101 83 74 (58) 258
43 David Hogg Parawanga Orienteers 98 80 77 255
44 James Heyes Parawanga Orienteers 79 (67) (56) 84 91 254
45 Andrew Slattery Red Roos 73 95 (61) 85 253
46 Silke Speier Bushflyers 103 83 65 251
47 Chris Norwood Eureka Orienteers 125 125 250
47 Geoff Wood Parawanga Orienteers 100 (63) (35) 81 69 250
47 Stephen Still Abominable O-Men 94 66 (44) (63) 90 250
50 Jonathan Ricks Red Roos 80 84 (46) 85 249
51 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 122 124 246
52 Wayne Gregson 118 123 241
53 Keith Fifield Red Roos 86 77 76 (75) 239
53 Jo Allison Red Roos 117 122 239
55 Joseph Wilson Bushflyers 82 (65) 77 79 238
56 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 81 (47) 69 86 236
57 Pat Miethke Parawanga Orienteers 84 (57) 78 71 233
57 Jonathan Miller Bushflyers 79 72 82 233
59 Fedor Iskhakov Red Roos 75 69 86 230
60 Nick Melhuish Parawanga Orienteers 113 113 226
61 Jane Barnett Bushflyers (58) 68 84 73 225
62 Eric Morris Bennelong Northside Orienteers 114 110 224
63 Caitlin Young Bushflyers 118 104 222
64 Matthew Purcell Grammar Senior 77 62 (41) 81 220
65 Will Madl Grammar Senior 78 70 65 213
65 Ross Stewart Bushflyers 106 107 213
67 David Poland Bushflyers 105 103 208
68 Greg Wilson Bushflyers 56 (32) 75 72 203
68 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 68 (48) 67 (59) 68 203
70 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 111 88 199
71 Paul Cuthbert Parawanga Orienteers 88 109 197
72 Mark Colwell Red Roos (48) 52 71 73 (36) 196
72 Chris Andersen Bushflyers 100 96 196
74 Mark Jillard Bushflyers (54) 60 71 64 195
75 Grant McDonald Abominable O-Men 102 92 194
75 Monika Binder Parawanga Orienteers 105 89 194
77 Kieran Macdonell Bushflyers 62 60 70 192
78 Tom de Jongh Bushflyers 49 (31) 82 59 190
78 Makhaya Hogg Parawanga Orienteers 69 61 60 190
78 Ann Sutton Red Roos 72 63 55 190
81 Josh Robards Bushflyers (43) 45 (36) 76 67 188
82 John Sutton Red Roos 72 85 28 185
82 Michael Burt Red Roos (42) 54 74 57 185
84 Greg Jolley 62 78 41 181
85 Garry Fry Red Roos 41 77 62 180
85 Robert Fisher Parawanga Orienteers 67 (37) 49 64 (44) 180
87 Mary McDonald Abominable O-Men 103 68 171
88 Jennifer Webb Abominable O-Men 74 (39) 53 43 170
88 Dean Davies 86 84 170
90 John Harding Parawanga Orienteers (37) (44) 64 52 50 166
90 John Suominen Weston Emus 50 59 57 (32) 166
92 Tim Cochrane 87 70 157
93 Peter Miller Bushflyers 59 97 156
94 Zoe Terrill Bushflyers 83 71 154
95 Bruce Barnett Bushflyers 92 61 153
96 Robert Mouatt Red Roos 47 (38) 48 54 (33) 149
97 Susan Hallissy Bushflyers 59 36 53 (25) 148
98 Coral Dow Bushflyers 43 67 37 147
99 Dean Kenneally Red Roos 87 58 145
100 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 55 47 42 144
101 Peter Antcliff Bushflyers 53 58 31 142
102 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 45 40 (28) 51 136
103 Alex Derlacki Red Roos 52 82 134
103 Sue Paice Parawanga Orienteers 80 54 134
105 Janet Street Parawanga Orienteers 71 62 133
106 Jo Hobson Bushflyers (34) 40 55 35 130
107 Jesse Piiroinen Bushflyers 66 61 127
108 Fredo Tranchand Abominable O-Men 125 125
109 Matthew Crane Abominable O-Men 124 124
110 Natalie Miller Bushflyers 123 123
111 Ian Crellin Parawanga Orienteers 49 46 26 121
112 Nicholas Brennan Grammar Senior 73 47 120
113 Julia Waddell-Wood Bushflyers 53 66 119
114 Tomas Krajca Red Roos 118 118
114 Jordi Canadell Bushflyers 64 54 118
116 Martin Etherington Parawanga Orienteers 57 60 117
117 Kirsten Wehner Weston Emus 65 49 114
117 Mathias Richter 66 48 114
119 Hind Needham Red Roos 34 28 (25) 50 (25) 112
120 Hannu Mannering Bushflyers 58 53 111
121 Clare Lonergan Bushflyers 110 110
122 Andrew Warden Bushflyers 63 46 109
123 Harry Gibbs Grammar Senior 34 74 108
124 Tracy Marsh Big Foot Orienteers 107 107
125 Narasimha Rao Bandi Parawanga Orienteers 30 25 51 (25) 106
126 Sean Chan 64 39 103
127 Tamara Needham Red Roos 35 29 (25) 38 102
128 Finn Marsland 101 101
129 Tim Cox Parawanga Orienteers 32 38 29 99
129 Geoffrey Dabb Bushflyers 99 99
129 Graham Fifield 99 99
132 Thomas Fisher Parawanga Orienteers 42 56 98
133 Pauli Viljakainen Bushflyers 94 94
133 Roy Prosser Bushflyers 94 94
135 Craig Cowan Bushflyers 93 93
136 Bodie Terrill Bushflyers 89 89
137 Michael Tedeschi Red Roos 38 25 25 88
138 Zac Zaharias Bushflyers 87 87
139 Ryan Wilson Bushflyers 52 34 86
140 Grant Battersby Weston Emus 85 85
141 Amy Ting Red Roos 32 25 25 82
141 Christopher Naunton Bendigo Orienteers 82 82
143 Darren Ross Parawanga Orienteers 31 25 25 81
143 Mace Neve Red Roos 81 81
145 Brendan Wilson Bushflyers 80 80
146 Mark van der Ploeg 76 76
146 Sandy Wilkinson Bushflyers 76 76
148 James Derlacki 75 75
149 Ken Young Bushflyers 74 74
150 Mark Parsons Bushflyers 72 72
151 Mark van der Ploeg 70 70
151 Alan Thompson Red Roos 70 70
153 Justin Wilson Bushflyers 39 30 69
154 Andrew Cheffers Weston Emus 68 68
155 David Moore Parawanga Orienteers 61 61
155 Jan Goetesson Bushflyers 36 25 61
157 Dom Yuen 33 27 60
157 Barbara Martin Parawanga Orienteers 60 60
159 Jane Saye Abominable O-Men 56 56
160 Rebecca Tedeschi Red Roos 30 25 55
161 Michelle Cochrane 29 25 54
162 Kerryne Jones Red Roos 52 52
163 Rosie Waddell-Wood Bushflyers 51 51
163 Aaron Kooymans Red Roos 51 51
163 Oliver Goltzinger Grammar Junior 51 51
166 Edwina Mulhearn Red Roos 25 25 50
166 Alex Ricks Grammar Senior 50 50
166 Merv Bendle Dandenong Ranges Orienteering Club 50 50
169 Sarah Bishop Parawanga Orienteers 46 46
170 Maurice Patten Red Roos 45 45
170 Mark van der Ploeg 45 45
172 Joyce Yeoh Parawanga Orienteers 44 44
173 Samuel Wilson Red Roos 43 43
174 Anthony Slatyer Parawanga Orienteers 42 42
175 James Robertson Parawanga Orienteers 41 41
176 John Spooner Parawanga Orienteers 40 40
176 David Jenkins Bushflyers 40 40
178 Daniel Ross Parawanga Orienteers 39 39
179 Chris Bendle Dandenong Ranges Orienteering Club 37 37
180 Kate Baldwin Abominable O-Men 35 35
181 Roy Meuronen Bushflyers 33 33
182 Ethan Joyce Red Roos 31 31
183 Marlo Perry 30 30
184 Hermann Wehner Weston Emus 29 29
185 Jessica Hudspeth 27 27
185 Helen Fisher Parawanga Orienteers 27 27
187 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 26 26
188 Gavin Keating Red Roos 25 25
188 Conor Bendle Abominable O-Men 25 25
188 Chitrangada Datta 25 25
188 Kristian Maksan 25 25

Events

Date Name Organiser Discipline
17/10/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #1 & Map Mates Welcome: Weston Park Weston Emus middle
24/10/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #2 & Map Mates #1: The Pinnacle Parawanga Orienteers middle
31/10/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #3 & Map Mates #2: Campbell Park Bushflyers middle
07/11/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #4 & Map Mates #3: Mt Taylor Abominable O-Men middle
14/11/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #5 & Map Mates #4: Remembrance Park Bushflyers middle
21/11/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #6: Stromlo Forest Park Parawanga Orienteers middle
28/11/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #7: Gossan Hill Bushflyers middle
05/12/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #8: Bruce Ridge Red Roos middle
12/12/2018 ACT Runners Shop Twilight Series #9: Red Hill Red Roos middle